XVIII tom Encyklopedii Katolickiej – monumentalnego dzieła powstającego na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim – zaprezentowano w czwartek w Lublinie. Zawiera on prawie dwa tysiące haseł, od „Serbowie” do „Szczepański”.
Encyklopedia Katolicka prezentuje głównie zagadnienia doktrynalne i działalność Kościoła katolickiego, ale także innych Kościołów chrześcijańskich oraz wspólnot religijnych i religii niechrześcijańskich.
XVIII tom Encyklopedii zawiera 1958 haseł, zrealizowanych przez 492 autorów, w większości pracowników naukowych z różnych uczelni w kraju i zagranicą.
Większość haseł – 811 - stanowią hasła osobowe. Są to liczne biogramy świętych i błogosławionych, biogramy papieży, hierarchów Kościoła, władców, polityków, bohaterów narodowych, ale też pisarzy i poetów, rzeźbiarzy, malarzy czy naukowców – psychologów, filozofów, teologów.
Większość haseł – 811 - stanowią hasła osobowe. Są to liczne biogramy świętych i błogosławionych, biogramy papieży, hierarchów Kościoła, władców, polityków, bohaterów narodowych, ale też pisarzy i poetów, rzeźbiarzy, malarzy czy naukowców – psychologów, filozofów, teologów.
W Encyklopedii jest wiele haseł teologicznych, ale podejmuje ona także zagadnienia chrześcijaństwa w sposób interdyscyplinarny, dlatego wiele miejsca zajmują też hasła z dziedziny socjologii, filozofii czy historii. Encyklopedia podejmuje też zagadnienia filozoficzne i humanistyczne, w tym literatury i sztuki chrześcijańskiej. Są też hasła dotyczące katolickiej nauki społecznej czy administracji kościelnej.
„W Encyklopedii mamy hasła z 52 dziedzin badawczych” - powiedział redaktor naczelny Encyklopedii Edward Gigilewicz.
Obecnie trwają prace nad digitalizacją kolejnych tomów Encyklopedii, co w przyszłości ma posłużyć do publikacji tego dzieła w wersji online. Jak tłumaczył Gigilewicz, będzie to możliwe dopiero po zakończeniu edycji podstawowej, ponieważ Towarzystwo Naukowe KUL (które jest wydawcą Encyklopedii) zobowiązało się wobec subskrybentów, że dostarczy im Encyklopedię w formie drukowanej i dopóki nie wywiąże się z tej subskrypcji żadnych zmian w sposobie publikowania Encyklopedii być nie może.
Do końca edycji planowane jest jeszcze wydanie dwóch tomów. Tom XIX ma się ukazać do końca grudnia tego roku, a tom XX – ostatni - w przyszłym roku. Później jeszcze może być wydany suplement. Łącznie w 20 tomach Encyklopedii ma być ok. 35 tys. haseł, a wiele z nich to hasła wieloczłonowe.
Pierwszy tom Encyklopedii Katolickiej wydano w 1973 r. Jej opracowanie i wydanie zlecił KUL-owi Episkopat Polski jeszcze w 1948 r. Ówczesny biskup lubelski i jednocześnie Wielki Kanclerz KUL Stefan Wyszyński pisał wtedy w liście do rektora KUL, że encyklopedia ma odpowiadać na potrzeby inteligencji w Polsce i „pilne wymagania ludzi szukających prawdy o Kościele”.(PAP)
ren/ ls/