08.11.2010. Bielsko-Biała (PAP) - Czterotomowa "Monografia Bielska-Białej" przybliża historię miasta, począwszy od najdawniejszych czasów, poprzez okres, gdy istniały dwie miejscowości Bielsko i Biała, aż po współczesność. Wydawcą opublikowanej właśnie monografii jest bielski samorząd. Prezydent Bielska-Białej Jacek Krywult powiedział, że prace nad monografią trwały sześć lat. Zespół autorski pod redakcją historyka z Uniwersytetu Śląskiego prof. Idziego Panica liczył 24 osoby.
Prof. Panic powiedział, że podczas prac nad monografią badacze trafili na bardzo wiele nieznanych dotychczas ciekawostek. Ustalili między innymi, że kontrreformacja w Bielsku nastąpiła później niż w innych rejonach kraju, a nawet w pobliskim Cieszynie. "Gdy w XVII wieku kontrreformacja dotarła już do Cieszyna, a ewangelicy musieli odprawiać nabożeństwa w ukryciu, w Bielsku pochówek odbywał się przy biciu dzwonów" - mówił naukowiec.
Prof. Idzi Panic wyznał, że duże kłopoty autorzy mieli z opisanie okresu II wojny światowej. Brakuje bowiem dokumentów, które prawdopodobnie zniszczyli Niemcy. "To nie Rosjanie zniszczyli archiwa" - powiedział.
Czterotomowe dzieło ukazało się w nakładzie 500 egzemplarzy. Kosztowało pół miliona złotych. Publikacja została wydana w serii "Biblioteka Bielska-Białej", w ramach, której wydawane są przede wszystkim książki przybliżające historię obu miast, które połączyły się w 1951 roku. Dotychczas ukazały się w między innymi książki omawiające historię miejscowości, które obecnie są częścią miasta, straży pożarnej, cmentarza żydowskiego w Bielsku czy teatru Banialuka. (PAP)
szf/ abe/