Europa i świat po 1989 roku

11.11.2018

Ukraina: Polacy obchodzili 100. rocznicę odzyskania niepodległości

Msza za ojczyznę i prapremiera spektaklu „Powrót Manru” na podstawie opery „Manru” Ignacego Jana Paderewskiego towarzyszyły w niedzielę obchodom 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę w stolicy Ukrainy, Kijowie.

"Udało nam się zrealizować to, co marzyło mi się od dawna, czyli wystawienie fragmentów opery +Manru+ Paderewskiego w Operze Kijowskiej. Pokazywana była ona już w Kijowie chyba w 1904 roku. Libretto bardzo odpowiada wyzwaniom naszych czasów, gdyż mówi o tolerancji, szanowaniu siebie nawzajem i poszanowaniu swoich kultur" – powiedział dziennikarzom ambasador RP na Ukrainie Jan Piekło.

Paderewski, wybitny muzyk i premier Polski od stycznia do listopada 1919 roku, przyszedł na świat w Kuryłówce w dzisiejszym obwodzie winnickim na Ukrainie.

Z okazji rocznicy odzyskania niepodległości od zmroku do świtu polskimi barwami narodowymi mienił się Most Parkowy w Kijowie, a na siedzibie ambasady Polski zawieszono ogromy baner z napisem "Niepodległa".

W kijowskim kościele pod wezwaniem świętego Aleksandra mszę dziękczynną za ojczyznę odprawił biskup Witalij Krywicki. Po mszy w świątyni wystąpił Akademicki Zespołu Pieśni i Tańca Zbrojnych Sił Ukrainy, który wykonał polskie i ukraińskie pieśni wojskowe.

Uroczystości zorganizowały wszystkie konsulaty RP na Ukrainie, a także organizacje Polaków żyjących w tym kraju. "Z okazji tego święta robimy u siebie stoisko niepodległościowe w dużej sali naszego pałacu kultury" - powiedział PAP prezes Związku Polaków z podkijowskiej Borodzianki Arseniusz Milewski.

Polacy w Iwano-Frankiwsku, czyli dawnym Stanisławowie, którzy skupieni są wokół polskich organizacji, przygotowywali się do obchodów stulecia niepodległości od dawna.

"Środowisko polskie w Stanisławowie organizuje uroczyste obchody przez cały dzień. Składamy kwiaty pod miejscami pamięci polskiej, jest uroczysta msza święta, jest też koncert muzyczny" – poinformowała w rozmowie z PAP szefowa Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego w Iwano-Frankiwsku Maria Osidacz.

"Wieczorem zaś zapraszamy młodzież w wieku 16 plus na polską potańcówkę +Przestrzeń Wolności+" – powiedziała Osidacz.

We Lwowie z okazji Narodowego Święta Niepodległości Polski odbyła się msza w Bazylice Archikatedralnej. Po niej przedstawiciele polskiego konsulatu, reprezentanci władz miasta i polskich organizacji oraz polscy żołnierze 10. zmiany Połączonej Międzynarodowej Grupy Szkoleniowej „Ukraina” z Jaworowa oraz goście z Polski, złożyli kwiaty na Cmentarzu Orląt Lwowskich oraz przy pomniku Ukraińskiej Armii Galicyjskiej.

Z Kijowa Jarosław Junko (PAP)

jjk/ ulb/ kar/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL