Europa i świat 1918-1939

24.11.2018 aktualizacja 25.11.2018

Ukraina: polscy dyplomaci uczcili w Starobielsku pamięć ofiar Wielkiego Głodu

Polscy dyplomaci wraz z przedstawicielami lokalnej administracji oraz mieszkańcy Starobielska w sobotę złożyli kwiaty przed pomnikiem ofiar Wielkiego Głodu z lat 1932-33, znajdującym się na miejskim cmentarzu.

24 listopada na Ukrainie obchodzony jest Dzień Pamięci Ofiar Wielkiego Głodu i Represji Politycznych. Wielki Głód, za pomocą którego władze ZSRR walczyły z oporem wobec kolektywizacji, pochłonął od 4,9 do 9 milionów istnień ludzkich.

„Złożenie kwiatów w tak szczególnym dla polskiej pamięci miejscu jest dla nas symbolem pojednania i solidarności z narodem ukraińskim, który tak straszliwie ucierpiał 85 lat temu” - powiedziała w rozmowie z PAP radca Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Kijowie Joanna Jurewicz, która odwiedziła Starobielsk przy okazji podróży monitorującej projekty polskiej pomocy rozwojowej w obwodach donieckim i ługańskim na wschodzie Ukrainy.

Uczestnicy uroczystości uczcili również pamięć pochowanych na cmentarzu polskich wojskowych z przełomu lat 30 i 40 XX wieku oraz żołnierzy ukraińskich, poległych w ostatnich latach w Donbasie podczas walk ze wspieranymi przez Rosję separatystami.

Na terenie znajdującego się w Starobielsku klasztoru był zlokalizowany obóz, w którym przetrzymywano ponad 4000 polskich żołnierzy. Zostali oni następne rozstrzelani przez NKWD w pobliżu Charkowa wiosną 1940 roku. Na cmentarzu w Starobielsku pochowano zaś 48 żołnierzy, którzy zmarli podczas pobytu w obozie na skutek ran i chorób.

„Moja babcia przeżyła Wielki Głód. Ma teraz 91 lat. Choć w tym czasie była małą dziewczynką, doskonale pamięta, że musiała jeść trawę, aby przeżyć. Wspomina też, że umarło wiele dzieci mieszkających w jej sąsiedztwie” - opowiadał Anatolij Harkawyj, szef starobielskiej administracji.

Stwierdził też, że Starobielsk był jednym z rejonów w obwodzie ługańskim, które najbardziej ucierpiały na skutek Wielkiego Głodu. „W naszym rejonie prawie każda rodzina kogoś straciła. Dziękujemy naszym polskim przyjaciołom za pamięć” - dodał.

Joanna Jurewicz przypomniała, że Wielki Głód był tragedią również dla Polaków mieszkających na terenie ówczesnej Ukraińskiej SRR. Wciąż brak precyzyjnych szacunków co do liczby ofiar, jednak historycy ustalili, że podczas Wielkiego Głodu straciło życie kilkadziesiąt tysięcy Polaków.

W środę polski Senat jednomyślnie przyjął uchwałę na temat Wielkiego Głodu.

"W związku z obchodzoną na Ukrainie rocznicą Wielkiego Głodu Senat Rzeczypospolitej Polskiej przypomina o śmierci i cierpieniu milionów ofiar tego dramatu. Wyrażamy naszą solidarność z narodem ukraińskim w zachowaniu pamięci o tych wydarzeniach i dążeniu do upowszechnienia wiedzy o tej tragedii" - wskazano w uchwale.

Ze Starobielska Monika Andruszewska (PAP)

mand/ mmp/ mc/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL