II wojna światowa

08.05.2019

Ukraiński prezydent elekt uczcił pamięć weteranów Armii Czerwonej i UPA

Prezydent elekt Ukrainy Wołodymyr Zełenski oddał hołd rodakom, którzy „walczyli przeciwko nazizmowi i zginęli za Ukrainę” podczas drugiej wojny światowej. Wymienił w tym kontekście weteranów Armii Czerwonej i Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA).

W środę na Ukrainie obchodzony jest Dzień Pamięci i Pojednania, poświęcony 74. rocznicy zakończenia drugiej wojny światowej. Zełenski opublikował w mediach społecznościowych zdjęcie, na którym stoi z dwojgiem ludzi w sędziwym wieku, podających sobie dłonie. Jest to ubrana w ukraiński strój ludowy kobieta i mężczyzna w mundurze marynarki wojennej.

Zełenski wyjaśnił, że mężczyzna to 101-letni Iwan Załużny, kapitan piechoty morskiej marynarki wojennej ZSRR i uczestnik drugiej wojny światowej. Podczas trwającej od 2014 roku wojny w Donbasie stracił on swego jedynego wnuka, Iwana Hutnika-Załużnego.

Kobieta – napisał – to Paraskewa Zełenczuk-Potiak, która w wieku 13 lat została łączniczką UPA. „Przekazywała informacje, prowiant, robiła swetry na drutach” – poinformował Zełenski.

„Dziś, w Dniu Pamięci i Pojednania, oddajemy hołd i schylamy się przed wszystkimi, którzy walczyli przeciwko nazizmowi i zginęli za Ukrainę w latach drugiej wojny światowej. Chylimy czoło przed każdym, kto oddał życie dla pokoju” – oświadczył.

„Pokoju, którego tak potrzebuje dziś Ukraina. Pokoju, którego gwarancją stanie się jedność wszystkich Ukraińców. Żeby w przyszłości jednoczyły nas tylko zwycięstwa” – podsumował prezydent elekt.

Ukraińska Powstańcza Armia, zbrojne ramię jednej z frakcji Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów (OUN), walczyła podczas drugiej wojny światowej zarówno przeciw Niemcom, jak i ZSRR.

Od wiosny 1943 roku UPA prowadziła także działania zbrojne przeciwko ludności polskiej Wołynia, Polesia i Galicji Wschodniej, zmierzające do jej całkowitego usunięcia z tych terenów. Oblicza się, że w wyniku działań UPA zginęło około 100 tys. Polaków.

Dla strony polskiej była to masowa i zorganizowana zbrodnia ludobójstwa, podczas gdy Ukraińcy uważają, iż był to efekt symetrycznego konfliktu zbrojnego, za który w równym stopniu odpowiedzialne były obie strony. Dodatkowo Ukraińcy chcą postrzegać OUN i UPA wyłącznie jako organizacje antysowieckie (ze względu na ich powojenny ruch oporu wobec Związku Sowieckiego), a nie antypolskie.

Z Kijowa Jarosław Junko (PAP)

jjk/ akl/ mc/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL