Auschwitz

30.04.2015 aktualizacja 14.07.2016

Ułani pojadą konno szlakiem ucieczki z Auschwitz Witolda Pileckiego

Kawalerzyści przejadą w piątek konno szlakiem ucieczki z Auschwitz Witolda Pileckiego, a także Jana Redzeja i Edwarda Ciesielskiego. Jak powiedział szef Stowarzyszenia Krzewienia Tradycji Kawalerii z Chrzanowa Ryszard Sobieraj ułani chcą upamiętnić bohaterów.

"Tą inicjatywą chcemy oddać hołd bohaterskim uciekinierom, ale także przybliżyć sylwetkę rotmistrza mieszkańcom Małopolski Zachodniej. Trasa konnego I Rajdu Konnego im. rtm. Pileckiego wiedzie z Oświęcimia do Alwerni” – powiedział Sobieraj, którego stowarzyszenie jest jednym z organizatorów wydarzenia.

Kawalerzyści przed wyruszeniem na szlak zapalą znicze przed Ścianą Straceń w byłym niemieckim obozie Auschwitz. Później konno przejadą na oświęcimskie bulwary, gdzie spotkają się z mieszkańcami. Postoje zaplanowano także w Bobrku i Babicach. Do Alwerni dotrą ok. godz. 17. W tamtejszym klasztorze Bernardynów wezmą udział w nabożeństwie majowym.

"W miejscach postoju kawalerzystów mieszkańcy będą mieli możliwość wysłuchania opowieści o Witoldzie Pileckim, obejrzenia dokumentalnego filmu +Ucieczka z Piekła. Śladami Witolda Pileckiego+, a także spotkania z twórcami obrazu” – powiedziała Paulina Wądrzyk, prezes współorganizującego rajd oświęcimskiego stowarzyszenia Auschwitz Memento.

Rajd kawalerzystów nie jest jedyną formą upamiętnienia wydarzeń sprzed 72 lat. „Od poniedziałku trasą ucieczki Witolda Pileckiego podąża samotnie Małgorzata Iłłakowicz, spokrewniona z poetką Kazimierą Iłłakowiczówną. Dla pani Małgorzaty to forma pielgrzymki” – powiedział Bogdan Wasztyl ze stowarzyszenia Auschwitz Memento.

Witold Pilecki urodził się w 1901 r. Był bohaterem wojny z bolszewikami, uczestnikiem wojny obronnej w 1939 r., oficerem AK, dobrowolnym więźniem w Auschwitz, twórcą organizacji ruchu oporu i autorem pierwszych raportów o niemieckich zbrodniach w obozie. Uciekł z Auschwitz w nocy z 26 na 27 kwietnia 1943 r. wraz z dwoma współwięźniami związanymi z ruchem oporu Janem Redzejem i Edwardem Ciesielskim.

Szli przez Babice, Alwernię, Tyniec i Puszczę Niepołomicką. W pierwszych dniach maja dotarli do Bochni i Nowego Wiśnicza, gdzie ukrywali się przez następne miesiące. W majątku Koryznówka należącym do Tomasza Serafińskiego Pilecki pisał pierwszy raport z Auschwitz. Za pośrednictwem Komendy Głównej AK trafił do Londynu, ale alianci nie zareagowali.

Pilecki walczył w powstaniu warszawskim. Był żołnierzem II Korpusu we Włoszech. Został zamordowany przez komunistów po pokazowym procesie w 1948 r. Zrehabilitowany w 1991 r. Prezydent Lech Kaczyński odznaczył Pileckiego pośmiertnie Orderem Orła Białego. W 2013 r. został awansowany do stopnia pułkownika.(PAP)

szf/ mhr/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL