Międzynarodowa debata z udziałem znawców historii oraz przedpremierowy pokaz filmu „Rotmistrz” zakończą w poniedziałek Festiwalu Pileckiego. Dwutygodniowy cykl spotkań, pokazów i wykładów zorganizował Instytut Witolda Pileckiego w Warszawie. Impreza zakończy się w poniedziałek – w 78. rocznicę śmierci Witolda Pileckiego.
13 maja 1901 r. urodził się Witold Pilecki. W czasie II wojny światowej zorganizował ruch oporu w KL Auschwitz, a tuż po jej zakończeniu został skazany i stracony za działalność przeciwko stalinowskim władzom.
Michał Bilewicz, Emil Marat i Maksym Eristavi to tegoroczni laureaci Międzynarodowej Nagrody im. Witolda Pileckiego. Kapituła nagrody przyznała także dwa wyróżnienia. Statuetki wręczono w czwartek podczas gali zorganizowanej w Warszawie.
11 października 1943 r. w KL Auschwitz Niemcy zamordowali 54 członków obozowej konspiracji. Jedną z ofiar był kapitan Tadeusz Paolone, współpracownik Witolda Pileckiego.
83 lata temu około 50 więźniów z karnej kompanii podjęło próbę ucieczki z niemieckiego obozu Auschwitz. Skłoniła ich do tego groźba rozstrzelania. Na wolność przedostało się siedmiu. W trakcie ucieczki oraz wskutek represji po niej Niemcy zabili ponad 350 więźniów.
Instytut Pileckiego upamiętnił we wtorek w Zwoli (woj. mazowieckie) Józefa Sucheckiego i Jana Wolskiego, zamordowanych za udzielenie pomocy Żydom podczas okupacji niemieckiej. Jest to 38. upamiętnienie w ramach programu „Zawołani po imieniu”. Do tej pory uhonorowano 99. Polaków.
Szef Muzeum II Wojny Światowej prof. Rafał Wnuk zapowiedział w poniedziałek, że zamierza w ciągu najbliższych miesięcy wprowadzić zmiany na wystawie głównej. Będą one konsultowane z muzealnikami i historykami z różnych ośrodków.
Kilkaset osób protestowało w piątek przeciwko zmianom na wystawie głównej w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Manifestację zorganizowano także w Markowej, gdzie znajduje się pierwsze w Polsce Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów.