Przypadające w tym roku rocznice dotyczące trzech wybitnych postaci polskiej kultury - Tadeusza Kantora, Jana Nepomucena Potockiego i Michała Kleofasa Ogińskiego - zostały objęte patronatem UNESCO - podało ministerstwo kultury.
6 kwietnia przypada 100. rocznica urodzin Tadeusza Kantora, reżysera, twórcy happeningów, malarza i scenografa, 26 grudnia - 200. rocznica śmierci Jana Nepomucena Potockiego, pisarza, autora "Rękopisu znalezionego w Saragossie", pierwszego polskiego archeologa, a 7 października - 250. rocznica urodzin Michała Kleofasa Ogińskiego, kompozytora, pamiętnikarza i pisarza politycznego.
"Uwzględnienie polskich rocznic na prestiżowej liście UNESCO staje się okazją dla przybliżenia dorobku tych osobistości w Polsce i na świecie. Uhonorowanie wybitnych postaci podkreśli ich wkład w rozwój polskiej kultury, ale także - ze względu na ich związki z kulturą światową - bogactwo i specyficzne cechy kultury Kresów, kultury iberyjskiej czy arabskiej. Rocznica Kleofasa Ogińskiego - o której wpisanie na listę UNESCO starały się wspólnie Polska, Litwa i Białoruś - staje się okazją do organizowania wspólnych wydarzeń w trzech krajach" - podaje MKiDN, które starało się o patronat UNESCO nad tegorocznymi rocznicami Kantora, Potockiego i Ogińskiego.
MDKiN: Uwzględnienie polskich rocznic na liście UNESCO staje się okazją dla przybliżenia dorobku tych osobistości w Polsce i na świecie. Uhonorowanie wybitnych postaci podkreśli ich wkład w rozwój polskiej kultury, ale także - ze względu na ich związki z kulturą światową - bogactwo i specyficzne cechy kultury Kresów, kultury iberyjskiej czy arabskiej.
Podmioty, które realizują upamiętniające ich spuściznę projekty, mogą posługiwać się logo UNESCO w działaniach dotyczących wydarzeń rocznicowych. W wersji polskiej i angielskiej udostępnia je Polski Komitet ds. UNESCO.
Lista rocznic uchwalana jest co dwa lata na Konferencji Generalnej UNESCO na podstawie zgłoszeń komitetów narodowych państw członkowskich. Zgodnie z obowiązującymi kryteriami rocznice powinny być „okrągłe”: pięćdziesiąte, setne lub ich wielokrotności i dotyczyć mają wybitnych osobistości lub wydarzeń historycznych o niepodważalnym znaczeniu światowym lub co najmniej regionalnym. Na międzynarodowej liście umieszczane są wydarzenia historyczne oraz wyjątkowe osobistości, których bezdyskusyjny dorobek związany jest z misją UNESCO, a zwłaszcza z upowszechnianymi przez Organizację ideami dialogu kultur i zrozumienia międzynarodowego.
W ostatnich latach pod auspicjami UNESCO obchodzone były m.in.: 200. rocznica urodzin Fryderyka Chopina (2010), 150. rocznica urodzin Ignacego Paderewskiego (2010), 100. rocznica urodzin Czesława Miłosza (2011), 100. rocznica śmierci Bolesława Prusa (2012), 100. rocznica urodzin Witolda Lutosławskiego (2013), a w 2014 roku - 100. rocznica urodzin Andrzeja Panufnika i 200. rocznica urodzin Oskara Kolberga. (PAP)
aszw/ pz/