14.02.2010 aktualizacja 13.07.2016

Uniwersytet Warszawski w czasach Chopina - wystawa

14.02.2010. Warszawa (PAP) - Rekonstrukcje, obrazy i ryciny, przedstawiające budynki UW i ich wnętrza z czasów Fryderyka Chopina będzie można oglądać na wystawie na UW od 18 lutego. Wystawa ma związek z przypadającą na 22 lutego 200. rocznicą urodzin kompozytora.

"Uniwersytet, jego budynki, sale i ogrody, odegrały szczególną rolę w życiu Chopina. Jako młody chłopiec w latach 1817-1827 tu właśnie mieszkał i dorastał w akademickiej atmosferze, zaś w 1829 roku, po trzyletnich studiach muzycznych oraz wykładach historii i literatury, został absolwentem Szkoły Głównej Muzyki Uniwersytetu Warszawskiego" - zachęcają organizatorzy wystawy, która, jak napisano w przesłanym PAP komunikacie, ma być "swoistą podróżą w czasie".

Np. zwiedzający wystawę będą mogli się dowiedzieć, jak wyglądało mieszkanie rodziny Chopinów w oficynie Pałacu Kazimierzowskiego (obecnie mieści się tam Instytut Orientalistyki Uniwersytetu Warszawskiego). Po przeprowadzce z Pałacu Saskiego w 1817 roku rodzina Chopinów zajmowała przez 10 kolejnych lat obszerne mieszkanie na drugim piętrze oficyny. Chopinowie prowadzili tam cieszącą się znakomitą renomą, pensję dla chłopców.

Poza tym na wystawie przedstawione będą budynki uczelni, na której Chopin studiował oraz wnętrza sal wykładowych, bibliotek itp.

"Na ekspozycję złożą się mało znane, niejednokrotnie niepublikowane wcześniej, rysunki, obrazy i ryciny. Dzięki wielkoformatowym wydrukom, filmowym rekonstrukcjom uniwersyteckich budynków i ich najpiękniejszych wnętrz, będzie można zanurzyć się w atmosferę czasów, gdy powstawały pierwsze mazurki i polonezy, +Rondo a la Krakowiak+, +Fantazja na tematy polskie" i obydwa koncerty fortepianowe Chopina" - napisali organizatorzy.

Wystawa "Architektura i wnętrza Uniwersytetu Warszawskiego w czasach Chopina" będzie prezentowana w Galerii Pałacu Kazimierzowskiego UW (Krakowskie Przedmieście 26/28) od 18 lutego do 15 marca 2010 roku. Głównymi jej organizatorami są Zakład Tradycji Antyku w Sztukach Wizualnych Instytutu Archeologii UW, Fundacja Uniwersytetu Warszawskiego i Biuro Promocji UW. (PAP)

ula/ ls/ bk/
 
Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL