Polskie Państwo Podziemne

23.07.2016 aktualizacja 30.08.2016

Upamiętniaj godnie - kampania przeciw nadużywaniu znaku Polski Walczącej

Symbol Polski Walczącej. Fot. PAP/M. Kaliński Symbol Polski Walczącej. Fot. PAP/M. Kaliński

W 72. rocznicę wybuchu powstania warszawskiego - 1 sierpnia o godz. 17 - wystartuje kampania „Polska Walcząca. Upamiętniaj godnie", która ma zapobiec nadużywaniu symbolu Polski Walczącej. Zwiastun wideo kampanii jest już dostępny w internecie.

Akcja jest odpowiedzią na używanie symbolu Polski Walczącej w niewłaściwych sytuacjach, np. podczas demonstracji pełnych przemocy; ma także zwrócić uwagę na nadużywanie tego znaku, umieszczanego często np. na koszulkach, bluzach czy czapkach.

20-sekundowy zwiastun kampanii dostępny jest już na YouTube. Pełna wersja filmu będzie miała miejsce 1 sierpnia o godz. 17, w rocznicę wybuchu powstania warszawskiego. Nagranie będzie promowane w internecie, m.in. na Facebooku. Tego dnia film ma być prezentowany także w kinach i telewizji.

"Akcja +Upamiętniaj godnie+ jest próbą zwrócenia uwagi na korzenie i powagę symbolu Polski Walczącej" - powiedział PAP pomysłodawca akcji i autor teledysku Antoni Ferency. "Chcemy przypomnieć o historii tego znaku i mówić o tym, jak (...) jest teraz wykorzystywany" - dodał.

Jak wyjaśnił Ferency, intencją przyświecającą twórcom podczas tworzenia klipu było, aby ograniczyć "niegodne używanie znaku Polski Walczącej".

"W sferze symboliki narodowej i historycznej zauważamy, że konkretne elementy są bardzo mocno wykorzystywane w popkulturze. To ma swoje dobre strony, ale niesie też za sobą pewne niebezpieczeństwa. Można zaobserwować w społeczeństwie, że ten znak jest nadmiernie używany. Zaczyna być stosowany bez świadomości tego, co oznacza i do czego się odnosi. Właśnie z tym chcielibyśmy walczyć" - skomentował twórca.

W teledysku znalazła się m.in. scena, w której uzbrojona, umundurowana grupa komandosów z flagami narodowymi i symbolem Polski Walczącej naszytymi na rękawy, wchodzi do budynku. Lektor wypowiada zdanie: "Nie noszę jej do sklepu, ani w barze. Nie noszę jej dla zabawy".

"Słów padających w klipie nie wypowiada aktor, a komandos. To on jest głównym bohaterem" - zaznaczył Ferency. "Mamy nadzieję, że autorytet społeczny grupy, którą reprezentuje, wpłynie na popularność wideo na całym świecie" - podkreślił.

Żołnierze Jednostki Wojskowej Komandosów w Lublińcu - jednej z instytucji zaangażowanej w projekt (obok Muzeum Powstania Warszawskiego, Filmoteki Narodowej i Kinoteki) - napisali w opisie akcji, że symbol Polski walczącej uosabia wartości, w które wierzą i którym służą.

"Dzisiaj, kiedy patriotyzm staje się wyznacznikiem postawy obywatelskiej, wiele osób chce go uzewnętrznić w słowach, czynach, a nawet sposobie ubierania. Jako żołnierze JWK, jesteśmy wobec tego pełni szacunku, bo to wspaniałe i godne naśladowania. Jest to wyraz hołdu dla polskich bohaterów i wyraz identyfikacji z nimi" - napisali. (PAP)

oma/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL