4 lipca 2014 roku, dokładnie w 25 lat po pierwszym posiedzeniu wybranego w wolnych wyborach Senatu I kadencji, odbędzie się uroczyste posiedzenie izby, z udziałem prezydenta Bronisława Komorowskiego i senatorów I kadencji.
Posiedzenie poprzedzi spotkanie marszałka Senatu Bogdana Borusewicza z prezydiami Senatu poprzednich siedmiu kadencji - informuje biuro prasowe kancelarii Senatu.
Marszałkowie dwóch pierwszych kadencji - Andrzej Stelmachowski (1989-91) i August Chełkowski (1991-93) już nie żyją. Na uroczystościach będą więc tylko ich następcy - Adam Struzik (1993-97), Alicja Grześkowiak (1997-2001), Longin Pastusiak (2001-05) i pełniący funkcję marszałka już trzecią kadencję Bogdan Borusewicz. Wśród osób, które w przeszłości zasiadały w prezydium Senatu jest też m.in. premier Donald Tusk, który był wicemarszałkiem Senatu IV kadencji (1997-2001).
W ramach rocznicowych obchodów odbędzie się też uroczystość nadania sali nr 176 imienia Zbigniewa Romaszewskiego, zmarłego w styczniu wicemarszałka Senatu VII kadencji i senatora w latach 1989-2011.
Bezpośrednio potem, o godz. 11, zaplanowane jest uroczyste posiedzenie Senatu z udziałem prezydenta Bronisława Komorowskiego i zaproszonych senatorów I kadencji (1989-91).
Ma ponadto zostać otwarta wystawa "Polskie przemiany w obiektywie Erazma Ciołka" oraz zaprezentowany film dokumentalny o senatorach I kadencji "Wyrwaliśmy się na wolność". Po południu w Pałacu Prezydenckim Bronisław Komorowski wręczy odznaczenia.
Następnego dnia, 5 lipca, Senat organizuje dzień otwarty. Będzie można zobaczyć m.in. salę plenarną, sale posiedzeń komisji oraz ogrody senackie, w których będzie możliwość spotkania z marszałkiem Senatu i z byłymi marszałkami i wicemarszałkami izby.
Senat – druga izba parlamentu - został zniesiony w wyniku referendum w 1946 r., którego wyniki sfałszowano. Dwuizbowy parlament został przywrócony w 1989 r., reaktywowano Senat na podstawie porozumień Okrągłego Stołu.
4 lipca 1989 roku odbyło się pierwsze posiedzenie Sejmu i Senatu, wybranych w wyborach 4 i 18 czerwca 1989 r. O ile Sejm wybrany był w sposób nie całkiem wolny, o tyle wybory do Senatu były pierwszymi w pełni wolnymi wyborami od 1945 roku. Solidarność zdobyła wówczas 99 ze 100 mandatów senatorskich.
W inauguracyjnym posiedzeniu, w sali plenarnej Sejmu, uczestniczyli m.in. ówczesny I sekretarz KC PZPR i przewodniczący Rady Państwa PRL Wojciech Jaruzelski oraz przewodniczący NSZZ "Solidarność" Lech Wałęsa.
Posiedzenie otworzył marszałek-senior Stanisław Stomma. Wybrano tego dnia Prezydium Senatu I kadencji - marszałka Andrzeja Stelmachowskiego oraz wicemarszałków: Zofię Kuratowską, Józefa Ślisza i Andrzeja Wielowieyskiego.(PAP)
pś/ mok/ ura/