W sobotę przypada w Kościele katolickim w Polsce wspomnienie bł. ks. Jerzego Popiełuszki i 29. rocznica jego męczeńskiej śmierci. Dzień ten został ogłoszony przez Benedykta XVI podczas beatyfikacji "dniem narodzin ks. Jerzego dla nieba".
Ogłoszenie ks. Jerzego Popiełuszki błogosławionym odbyło się 6 czerwca 2010 na pl. Piłsudskiego w Warszawie. Mszy św. beatyfikacyjnej przewodniczył abp Angelo Amato, prefekt Kongregacji ds. Kanonizacyjnych, który w imieniu papieża Benedykta XVI odczytał akt beatyfikacyjny. Wraz z nim mszę beatyfikacyjną koncelebrowało ok. 100 kardynałów, arcybiskupów i biskupów oraz 1,6 tys. kapłanów.
Metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz w środę w rozmowie z dziennikarzami na pytanie o kanonizację ks. Popiełuszki, powiedział, że "cud, który dokonał się we Francji za jego wstawiennictwem, potwierdził się i został uznany. Można zatem sądzić, że kanonizacja nastąpi w przewidywalnym czasie".
Kard. Nycz zapowiedział, że w przyszłym roku, w 30. rocznicę męczeńskiej śmierci ks. Popiełuszki, uroczystościom przewodniczyć będzie kard. Amato.
Od stycznia 1982 r. ksiądz Jerzy Popiełuszko zaangażował się w sprawowane w kościele św. Stanisława Kostki msze św. w intencji ojczyzny. (...) Mówił o bolesnych problemach deptania praw ludzkich, godności człowieka, o łamaniu sumienia. Jednocześnie zachęcał do pojednania i spokoju, nawołując, aby zło dobrem zwyciężać.
W sobotę uroczystej mszy św. w sanktuarium św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu przewodniczyć będzie kard. Nycz, a homilię wygłosi biskup polowy WP Józef Guzdek. Po mszy odbędzie się modlitwa przy grobie bł. ks. Jerzego Popiełuszki i złożenie wieńców.
Ks. Popiełuszko 19 października 1984 roku został zamordowany przez funkcjonariuszy IV Departamentu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Wszyscy, którzy brali udział w zabójstwie, od dawna są już na wolności; ich przełożonych uniewinniono.
Ostatnim miejscem posługi ks. Popiełuszki, od 20 maja 1980 roku, była wspomniana parafia św. Stanisława Kostki. Jako rezydent był duszpasterzem robotników Huty Warszawa i służby zdrowia.
Po wprowadzeniu stanu wojennego ks. Popiełuszko organizował liczne działania charytatywne, do których włączał młodych ludzi. Wspomagał prześladowanych i internowanych oraz ich rodziny. W podziemiach kościoła św. Stanisława Kostki gromadzona była m.in. żywność i leki.
Od stycznia 1982 roku zaangażował się w sprawowane w kościele św. Stanisława Kostki msze św. w intencji ojczyzny. Jego charyzmatyczna postawa kapłańska gromadziła coraz większe tłumy wiernych. Głoszone homilie opierał na nauczaniu papieża Jana Pawła II i kard. Stefana Wyszyńskiego. Mówił o bolesnych problemach deptania praw ludzkich, godności człowieka, o łamaniu sumienia. Jednocześnie zachęcał do pojednania i spokoju, nawołując, aby zło dobrem zwyciężać.
Z tego powodu uznany został za niebezpiecznego dla systemu komunistycznego i dlatego władze komunistyczne uruchomiły przeciw niemu kampanię zniesławienia i represji. Oskarżano go o działalność antypaństwową. Ks. Popiełuszko zdawał sobie sprawę z grożącego mu niebezpieczeństwa. Gdy go ostrzegano, odpowiadał: rola księdza jest taka, by głosić prawdę i za prawdę cierpieć, jeśli trzeba nawet za prawdę oddać życie.
19 października 1984 roku po odprawieniu mszy św. dla robotników w Bydgoszczy i odmówieniu różańca, w czasie powrotu do Warszawy, został uprowadzony, a następnie zamordowany przez oficerów służb specjalnych MSW.
Ks. Popiełuszkę pochowano przy kościele św. Stanisława Kostki, a nie na Powązkach czy w rodzinnej Suchowoli - jak chciały ówczesne władze. W pogrzebie, 3 listopada 1984 r., wzięło udział ok. 800 tys. wiernych oraz blisko tysiąc księży.
Od dnia pogrzebu ks. Jerzego Popiełuszki jego grób stał się miejscem masowych pielgrzymek i modlitwy - odwiedziło go blisko 18 mln osób. Sława świętości i męczeństwa rozszerzała się nie tylko na Polskę, ale i na cały świat i trwa nadal. Przy grobie ks. Popiełuszki modlił się w 1987 roku papież Jan Paweł II, a 2005 r. kard. Ratzinger - późniejszy papież Benedykt XVI.
Ks. Jerzy Popiełuszko urodził się 14 września 1947 roku we wsi Okopy k/Suchowoli na ziemi białostockiej.
Stanisław Karnacewicz (PAP)
skz/ bno/ as/