Centralne obchody święta policji zorganizowano w sobotę na Zamku Królewskim w Warszawie. Podczas uroczystości minister spraw wewnętrznych Jacek Cichocki, dziękując policjantom, mówił: jesteśmy waszymi dłużnikami za to, że 24 godziny na dobę pełnicie służbę na rzecz polskich obywateli. "Jesteśmy waszymi dłużnikami za to, że 24 godziny na dobę pełnicie służbę na rzecz polskich obywateli" - powiedział podczas uroczystości na Zamku minister Cichocki.
Minister nawiązał do odbywającego się niedawno w Polsce Euro 2012. "Kilka tygodni temu policja zdała jeden z najważniejszych egzaminów w swojej historii. Zabezpieczenie turnieju to było ogromne wyzwanie i policja sprostała temu wyzwaniu na piątkę" - dodał.
"W ostatnich tygodniach zyskaliśmy szczególnie wyraźny i dobry wizerunek za granicą i jesteśmy jako kraj, i naród jednoznacznie pozytywnie oceniani" - mówił Cichocki.
Święto Policji obchodzone jest 24 lipca; tego dnia w 1919 roku Sejm przyjął ustawę o Policji Państwowej. Po wojnie - 7 października 1944 r. - Polski Komitet Wyzwolenia Narodowego formalnie powołał Milicję Obywatelską, która faktycznie istniała już od dwóch miesięcy na terenach zajętych przez Armię Czerwoną. 6 kwietnia 1990 roku Sejm rozwiązał MO, a na jej miejsce powołał policję.
Szef KGP Marek Działoszyński podkreślił, że wyróżnieni zostali najlepsi policjanci, zaangażowani w służbę i profesjonalni w walce z przestępczością. On również nawiązał do Euro. "Niedawno zakończyliśmy akcję policyjnego zabezpieczania turnieju Euro 2012. Wielu z was było zaangażowanych w jej przygotowanie i realizację" - mówił.
"Z okazji święta serdecznie dziękuję wszystkim polskim policjantkom i policjantom oraz pracownikom policji za uzyskane wyniki w przeciwdziałaniu i zwalczaniu przestępczości" - dodał Działoszyński.
Podczas uroczystości na Zamku wręczono m.in. dwa krzyże zasługi za dzielność i medale za długoletnią służbę. Krzyże otrzymali podkomisarz Renata Kosiba z Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie i starszy sierżant Dominik Kasoń, również policjant z Krakowa. Oboje byli pasażerami pociągów, które miały wypadek pod Szczekocinami i przed przybyciem ratowników sami udzielali pomocy poszkodowanym. Do wypadku doszło 3 marca na zjeździe z Centralnej Magistrali Kolejowej w kierunku Krakowa - zderzyły się czołowo pociągi z Przemyśla do Warszawy i z Warszawy do Krakowa. W wyniku katastrofy zginęło 16 osób - 11 podróżnych i pięciu pracowników kolei, a ponad 50 zostało rannych.
Dalsza część obchodów święta policji odbędzie się na Placu Zamkowym, gdzie zaplanowano promocję absolwentów Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie i ślubowanie nowo przyjętych stołecznych funkcjonariuszy - ślubować będzie 220 policjantów, 166 otrzyma promocję na pierwszy stopień oficerski.
Wręczone zostaną też nagrody dla funkcjonariuszy, którzy zwyciężyli w konkursie "Policjant, który mi pomógł". Na zakończenie odbędzie się uroczysta defilada pododdziałów policji.
Wcześniej w sobotę w Komendzie Głównej Policji przed tablicą pamięci oraz przed obeliskiem "Poległym Policjantom – Rzeczpospolita Polska" złożono wieńce i kwiaty. W tym miejscu znajduje się urna z prochami policjantów, którzy na mocy rozkazu z 5 marca 1940 r., podpisanego m.in. przez Józefa Stalina, zostali zamordowani przez NKWD i pogrzebani w Miednoje.
Święto Policji obchodzone jest 24 lipca; tego dnia w 1919 roku Sejm przyjął ustawę o Policji Państwowej. Po wojnie - 7 października 1944 r. - Polski Komitet Wyzwolenia Narodowego formalnie powołał Milicję Obywatelską, która faktycznie istniała już od dwóch miesięcy na terenach zajętych przez Armię Czerwoną. 6 kwietnia 1990 roku Sejm rozwiązał MO, a na jej miejsce powołał policję. (PAP)
gdyj/ ago/ son/