Lata 1983-1987

16.10.2014 aktualizacja 14.07.2016

Uroczystości upamiętniające 30. rocznicę zabójstwa ks. Jerzego Popiełuszki

W piątek prezydent Bronisław Komorowski złoży kwiaty przy krzyżu upamiętniającym miejsce uprowadzenia ks. Jerzego Popiełuszki. Tego dnia prymas Polski Wojciech Polak odprawi z kolei mszę w Bydgoszczy, gdzie ostatnie nabożeństwo odprawił ks. Popiełuszko.

Uroczystości rocznicowe zaplanowano także na niedzielę w Warszawie. Właśnie 19 października - w niedzielę - przypada 30. rocznica zabójstwa kapelana Solidarności.

W piątek prezydent Bronisław Komorowski weźmie udział w otwarciu Centrum Edukacji Młodzieży im. ks. Jerzego Popiełuszki w Górsku w woj. kujawsko-pomorskim. Podczas uroczystości przewidziano wystąpienie prezydenta. Później Komorowski złoży kwiaty przy krzyżu upamiętniającym miejsce uprowadzenia ks. Popiełuszki przy drodze krajowej nr 80. Następnie w Toruniu prezydent złoży wieniec przed pomnikiem księdza.

W Bydgoszczy w piątek pod przewodnictwem prymasa abp. Wojciecha Polaka odprawiona zostanie msza w kościele Świętych Braci Męczenników, gdzie ks. Popiełuszko odprawił ostatnie nabożeństwo.

Uroczystości rocznicowe odbędą się w niedzielę w Warszawie. Mszy w bazylice św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu przewodniczyć będzie bp. Rafał Markowski. Po mszy zaplanowano program artystyczny z udziałem artystów warszawskich.

19 października 1984 roku po odprawieniu mszy św. dla robotników w Bydgoszczy i odmówieniu różańca, w czasie powrotu do Warszawy, ks. Popiełuszko - kapelan Solidarności - został uprowadzony, a następnie zamordowany przez funkcjonariuszy IV Departamentu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Do dziś nie wiadomo, czy za mordercami i ich bezpośrednim przełożonym z IV Departamentu MSW stali wyżej usytuowani mocodawcy.

Ks. Popiełuszko w sierpniu tego roku - w 34. rocznicę powstania związku - został oficjalnie ogłoszony patronem Solidarności6 czerwca 2010 roku ks. Popiełuszko został ogłoszony błogosławionym. We wrześniu rozpoczął się wstępny proces kanonizacyjny.(PAP)

sdd/ ura/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL