Europa i świat po 1989 roku

19.12.2018

Szef MSZ w rozmowie z zastępcą sekretarza stanu USA: dynamika relacji polsko-amerykańskich jest bardzo wysoka

Dynamika relacji polsko-amerykańskich pozostaje w ostatnim czasie bardzo wysoka, co ma szczególne znaczenie także w obliczu ostatnich napięć w stosunkach ukraińsko-rosyjskich - powiedział szef MSZ Jacek Czaputowicz podczas spotkania z wiceszefem departamentu stanu USA Johnem Sullivanem.

Wcześniej o spotkaniu Czaputowicza z Sullivanem informowała ambasada amerykańska w Warszawie.

W komunikacie przesłanym przez biuro prasowe MSZ podkreślono, że rozmowy dotyczyły m.in. bieżących relacji dwustronnych, w tym kalendarza wizyt i kontaktów polsko-amerykańskich wysokiego szczebla przypadających na pierwszą połowę przyszłego roku.

"Dynamika relacji polsko-amerykańskich na różnych szczeblach pozostaje w ostatnim czasie bardzo wysoka, co ma szczególne znaczenie nie tylko z punktu widzenia dalszego rozwoju strategicznego partnerstwa RP-USA, ale także w obliczu ostatnich napięć w stosunkach ukraińsko-rosyjskich" – powiedział podczas spotkania szef MSZ, cytowany w komunikacie resortu.

MSZ poinformowało, że Sullivan i Czaputowicz rozmawiali także o obecnej sytuacji na wschodniej flance NATO oraz polsko-amerykańskiej współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa. "W tym kontekście poruszono m.in. kwestie koncepcji zwiększenia amerykańskiej obecności wojskowej na terenie RP" - czytamy w komunikacie resortu.

"Istotnym tematem rozmów były także problematyka bezpieczeństwa energetycznego w Europie, uwzględniająca działania na rzecz powstrzymania projektu Nord Stream 2, oraz polsko-amerykańska współpraca gospodarcza" - dodało MSZ. (PAP)

autor: Mateusz Roszak

mro/ mok/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL