Walka o niepodległość 1914-1918

13.11.2011 aktualizacja 14.07.2016

VI Przystanek Niepodległość z Muzeum Historii Polski

Fot. MHP Fot. MHP

Wiele tysięcy osób wzięło udział w VI Przystanku Niepodległość – imprezie zorganizowanej przez Muzeum Historii Polski.

11 listopada, w dniu święta narodowego, bohaterem Przystanku był Kazimierz Paluch  –  harcerz, który w 1928 roku, w 10 rocznicę odzyskania niepodległości, przeszedł dookoła terytorium Polski. Efektem tej  wędrówki jest jedyny w swoim rodzaju zapis. Na podstawie tej wędrówki, Muzeum Historii Polski, 11 listopada, zorganizowało grę miejską odwzorowującą tę wędrówkę, a także wystawę  planszową, która do 12 grudnia  mona oglądać na Krakowskim Przedmieściu. W grze, jak co roku, brały udział całe rodziny.

Tysiące osób obejrzało  wystawę. Jedni i drudzy dziwili się , że do tej pory postać Kazimierza Palucha nie była znana. 11 listopada, już tradycyjnie, Muzeum zorganizowało przejażdżki zabytkowymi tramwajami i autobusami, w których przewodnicy opowiadali o historycznych  miejscach stolicy.

Tłumy ludzi oglądało również filmy historyczne w specjalnym , ogrzewanym pawilonie, o ludziach i nacjach, które zamieszkiwały dawną Rzeczpospolitą. Ci, którzy nie zmieścili się do namiotu mieli okazję oglądać te filmy na wielkim telebimie.  To kolejna atrakcja, którą przygotowało nasze Muzeum.

Punkty informacyjne o siedzibie MHP, kiermasz książek historycznych itd. – to kolejne atrakcje uświetniające ten szczególny dzień.

Na końcu całodniowych imprez był koncert gwiazdy jazzowej wokalistyki – Urszuli Dudziak.

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL