Walka o niepodległość 1914-1918

17.07.2014 aktualizacja 14.07.2016

W 100. rocznicę wymarszu Kadrówki uroczystości na Kopcu Piłsudskiego

Wyjście Marszu Szlakiem I Kompanii Kadrowej w 2013 r. Fot. PAP/J. Bednarczyk Wyjście Marszu Szlakiem I Kompanii Kadrowej w 2013 r. Fot. PAP/J. Bednarczyk

Dla uczczenia setnej rocznicy wymarszu I Kompanii Kadrowej Józefa Piłsudskiego w bryle Kopca Piłsudskiego na krakowskim Sowińcu złożona zostanie ziemia z pól bitewnych, miejsc kaźni i miejsc pamięci narodowej.

"W Kopcu złożonych zostanie 15 urn z ziemią z miejsc związanych z historią Polski. W jednej z nich będzie ziemia z Wileńszczyzny: z miejsca urodzin marszałka Piłsudskiego w Zułowie, z Powiewiórki – miejsca jego chrztu, z Bezdanów, gdzie przeprowadzona była akcja Organizacji Bojowej PPS pod dowództwem Piłsudskiego oraz z cmentarza na Rossie, gdzie złożone jest serce marszałka. Będzie też ziemia z Kostiuchnówki na Wołyniu, gdzie rozegrała się najkrwawsza bitwa legionowa” - powiedział PAP Jan Józef Kasprzyk, prezes Związku Piłsudczyków a zarazem komendant Marszu Szlakiem I Kompanii Kadrowej.

Polscy harcerze mieszkający w Wielkiej Brytanii przywiozą ziemię z Monte Cassino - uczestniczyli w tegorocznych obchodach 70. rocznicy bitwy i przyjadą do Krakowa na Marsz Szlakiem I Kompanii Kadrowej. Będzie ziemia z cmentarza w afrykańskim Tengeru (przybywały tam dzieci wyprowadzone z armią Andresa z Rosji) oraz z „Łączki” na warszawskich Powązkach.

W Kopcu złożonych zostanie 15 urn z ziemią z miejsc związanych z historią Polski. W jednej z nich będzie ziemia z Wileńszczyzny: z miejsca urodzin marszałka Piłsudskiego w Zułowie, z Powiewiórki – miejsca jego chrztu, z Bezdanów, gdzie przeprowadzona była akcja Organizacji Bojowej PPS pod dowództwem Piłsudskiego oraz z cmentarza na Rossie, gdzie złożone jest serce marszałka. Będzie też ziemia z Kostiuchnówki na Wołyniu, gdzie rozegrała się najkrwawsza bitwa legionowa” - powiedział PAP Jan Józef Kasprzyk, prezes Związku Piłsudczyków a zarazem komendant Marszu Szlakiem I Kompanii Kadrowej.

Obchody 100-lecia wybuchu I wojny światowej i stulecia wymarszu Pierwszej Kompanii Kadrowej rozpoczną się w Krakowie 3 sierpnia. Tego dnia na Błoniach odbędzie się Piknik Ułański z rewią i pokazami sprawności kawalerzystów.

W poniedziałek 4 sierpnia zaplanowano „Spotkanie Pokoleń” z udziałem rodzin dowódców legionowych, żołnierzy I Kompanii Kadrowej oraz uczestników Marszu Szlakiem I Kompanii Kadrowej biorących w nim udział od 1981 r. Wieczorem na Kopcu Piłsudskiego odbędzie się uroczysty capstrzyk i Apel Pamięci, w którym uczestniczyć mają przedstawiciele kierownictwa Ministerstwa Obrony Narodowej i dowództwa Sił Zbrojnych RP. Właśnie wtedy w Kopcu złożone zostaną urny z ziemią z miejsc związanych z historią Polski.

6 sierpnia z Oleandrów wyruszy po raz 49. Marsz Szlakiem I Kompani Kadrowej. Do udziału w nim zgłosiło się ponad 700 osób. Marsz dotrze do Kielc tak jak przed laty członkowie Kadrówki. W Kielcach zaplanowano odsłonięcie pomnika Józefa Piłsudskiego – marszałek będzie przedstawiony na koniu.

Kompania Kadrowa utworzona z inicjatywy Józefa Piłsudskiego była pierwszym od czasów powstania styczniowego regularnym oddziałem Wojska Polskiego. Żołnierze "Kadrówki", którzy 6 sierpnia 1914 r. wyruszyli z Krakowa w Michałowicach obalili słupy graniczne państwa zaborczego i po wyzwoleniu z rąk rosyjskich Słomnik, Miechowa, Jędrzejowa i Chęcin dotarli 12 sierpnia do Kielc. Zdaniem historyków choć militarnie był to epizod, wydarzenie to miało ogromne znaczenie polityczne - było demonstracją woli walki o niepodległą Polskę.

"Kadrówka" dała ona początek Legionom Polskim, które swoim wysiłkiem zbrojnym w latach I wojny światowej przyczyniły się do odzyskania niepodległości w 1918 r.

Historię Legionów Polskich będzie można poznać oglądając wystawy przygotowane przez krakowskie muzea m.in. „Żołnierze Legionów i POW w służbie Armii Krajowej i Polskiego Państwa Podziemnego” w Muzeum Armii Krajowej, „Legiony Polskie 1914-1918”„ w Muzeum Narodowym, „Legionowe kadry” w Muzeum Historii Fotografii, „Dziś albo nigdy. Wielka Wojna i polskie dążenia niepodległościowe” na placu Szczepańskim przygotowaną przez Archiwum Narodowe.

Marsz organizowany jest przez Związek Piłsudczyków we współpracy z Urzędem Miasta Krakowa i Urzędem Miasta Kielce. (PAP)

wos/ abe/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL