Polska po 1989 roku

03.12.2018

W Białymstosku wręczono medale 100-lecia Odzyskania Niepodległości

Zasłużeni dla podlaskiej kultury, nauki, osoby duchowne, działacze społeczni i przedsiębiorcy, odebrali we poniedziałek w Białymstoku medale 100-lecia Odzyskania Niepodległości, przyznane w roku rocznicowych obchodów przez premiera Mateusza Morawieckiego

.Uroczystość wręczenia medali odbyła się w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim. Zwracając się do zgromadzonych wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski powiedział, że wyróżnione zostały osoby szczególne zasłużone, które swoją postawą rozsławiły dobre imię kraju i aktywnie włączały się w budowę wspólnoty, wzmacniały suwerenność i tożsamość narodową.

Podkreślił, że medalami zostały uhonorowane przede wszystkim osoby pokolenia Solidarności, "osoby, które podjęły ten trud walki o suwerenny byt naszego narodu, odwołujące się też do tradycji, które wiążą się z tym symbolem roku 1918".

"To dążenie do tego, żeby nasz kraj mógł się rozwijać w warunkach niepodległości, suwerenności i w ramach demokratycznych zasad organizacji społeczeństwa" - mówił wojewoda. Wyjaśnił, że uhonorowane osoby reprezentują różne środowiska "osób duchownych i szeroko rozumianej polskiej inteligencji, świata robotników, działaczy społecznych". Wyraził nadzieję, że wyróżnieni są i nadal będą ważni w życiu narodu.

Gratulując wyróżnionym wojewoda życzył im wiele zdrowia i sił. "Żebyście państwo mogli swoją działalnościa, postawą w dalszym ciągu obdarzać społeczeństwo; stanowicie wzór zachowań społecznych, mam nadzieję, że Rzeczpospolita jeszcze przez wiele lat będzie się cieszyć waszą aktywnością, waszym wkładem w rozwój naszej ojczyzny" - podkreślił Paszkowski. 

"Traktuję dzisiejszą uroczystość również jako lekcję wychowania historycznego i obywatelskiego" - powiedział wojewoda zwracając się do licznie zgromadzonej na uroczystości młodzieży białostockich szkół. 

W imieniu nagrodzonych, premierowi za medale 100-lecia Odzyskania Niepodległości podziękowała Stanisława Korolkiewicz, która w przeszłości była aktywną działaczką Solidarności, KPN i Duszpasterstwa Ludzi Pracy. Podkreśliła, że medal należy się wielu ludziom, którzy latach 80. "próbowali kontynuować dzieło walki o niepodległą ojczyznę". 

"Chciałabym ten medal przyznać wszystkim działaczom opozycji antykomunistycznej" - powiedziała działaczka i dodała, że jeśli kiedykolwiek powstanie muzeum lub izba pamięci poświęcona Solidarności i innym organizacjom niepodległościowym, to otrzymany medal przekaże tej instytucji. "Niech on służy każdemu, kto przyczynił się do odzyskania niepodległości" - podsumowała.

Znaczenie medalu podkreślała prezes Klubu Historycznego im. Armii Krajowej w Augustowie Danuta Kaszlej mówiąc, że każde takie wyróżnienie jest momentem, kiedy można powiedzieć, że są "ważne sprawy do zrobienia". 

"Na Augustowszczyźnie, ale przecież też na Białostocczyźnie szukamy wciąż szczątków ofiar nie tylko obławy augustowskiej. Jest tak wiele dramatów, wartych opisania, poznania, zainteresowania, więc dobrze kiedy przy tej okazji te tematy się pojawią" - zaznaczyła Kaszlej.

Wśród odznaczonych znalazło się wielu duchownych, m.in. arcybiskup senior archidiecezji białostockiej Edward Ozorowski, biskupi seniorzy diecezji drohiczyńskiej Antoni Dydycz i diecezji łomżyńskiej Stanisław Stefanek oraz ordynariusz prawosławnej diecezji białostocko-gdańskiej abp Jakub.

Medal 100-lecia Odzyskania Niepodległości to okolicznościowa odznaka, ustanowiona na pamiątkę odrodzenia Polski; przyznaje ją premier. Na medalu widnieje orzeł w koronie; wokół niego umieszczono wizerunki współtwórców polskiej niepodległości: Wojciecha Korfantego, Ignacego Jana Paderewskiego, Wincentego Witosa, Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Daszyńskiego i Józefa Hallera. Na odwrocie widnieje napis "To, co zdołały pokolenia tamte, dlaczego byście temu nie mogli podołać i Wy", a także wizerunek Legionów Polskich. Odznaczenia zostały już wręczone m.in. na Śląsku.(PAP)

Autorka: Małgorzata Półtorak

mpt/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL