Kampania 1939

10.09.2019

W Bykowcach k. Sanoka oddano hołd żołnierzom września 1939 roku

Blisko pół tysiąca osób uczciło we wtorek pamięć polskich żołnierzy z 6 Pułku Strzelców Podhalańskich, którzy 10 września 1939 r. polegli w Bykowcach koło Sanoka. Podhalańczycy pod dowództwem ppor. rez. Mariana Zaremby 80 lat temu usiłowali zatrzymać Niemców z 1 Dywizji Piechoty Górskiej Wehrmachtu.

"W trakcie walk w Bykowcach zginęło pięciu żołnierzy. Kolejna ofiarą był podporucznik Zaremba. Tego samego dnia, po wcześniejszym pobiciu, zastrzelił go niemiecki oficer" – przypomniał rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie Edward Marszałek.

Dodał, że Zaremba był leśnikiem. "W lecie 1939 r. został powołany do wojska. Leśnikiem był też jeden z jego poległych podkomendnych" – mówił rzecznik krośnieńskiej RDLP. W Bykowcach podhalańczycy podjęli walkę z przeważającymi siłami nieprzyjaciela. Zadali Niemcom spore straty.

Ppor. Zaremba, widząc, że nie da się obronić pozycji, rozkazał wycofać się pozostałym przy życiu żołnierzom. Sam pozostał na stanowisku, prowadząc ogień z karabinu maszynowego. Po wyczerpaniu się amunicji, ciężko ranny, został ujęty przez Niemców. Był bity i przesłuchiwany, a w końcu został zastrzelony przez niemieckiego oficera. Zmasakrowane ciało polskiego oficera, jako przestroga dla okolicznej ludności, leżało przez kilka dni w rowie.

Potem zwłoki ppor. Zaremby złożono w przydrożnej mogile. W 1940 roku, kilka miesięcy po zajęciu tych terenów przez Armie Czerwoną, został pochowany na miejscowym cmentarzu.

W przeddzień tegorocznych uroczystości ukazała się publikacja "Ostatni bój ppor. Zaremby" autorstwa leśnika i pasjonata historii Edwarda Orłowskiego. Wydawnictwo przybliża jego postać i m.in. opisuje przebieg walk w Bykowcach.

Uroczystość zorganizowały m.in.: gmina Sanok, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krośnie, 21 Brygada Strzelców Podhalańskich, Stowarzyszenie Rozwoju wsi Bykowce.(PAP)

Autor: Alfred Kyc

kyc/ itm
 

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL