Projekt "mapy drogowej" pojednania polsko-ukraińskiego omówili we wtorek w Kijowie szef gabinetu prezydenta Andrzeja Dudy Krzysztof Szczerski i wiceszef administracji prezydenta Petra Poroszenki ds. polityki zagranicznej Kostiantyn Jelisiejew.
W Kijowie odbyło się XXVI posiedzenie Komitetu Konsultacyjnego Prezydentów Rzeczypospolitej Polskiej i Ukrainy. Spotkanie dotyczyło aktualnych problemów polsko-ukraińskiej współpracy; strony uzgodniły plan współdziałania w zakresie współpracy dwustronnej, agendy europejskiej i międzynarodowej
Biuro Spraw Zagranicznych Kancelarii Prezydenta RP: Krzysztof Szczerski i Kostiantyn Jelisiejew uzgodnili, że przygotują dokument do podpisu przez prezydentów Polski i Ukrainy w najbliższym czasie. Podstawowym celem tego dokumentu jest zapewnienie konstruktywnego charakteru dialogu oraz wspieranie procesu porozumienia między narodami w celu dalszego wzmocnienia partnerstwa strategicznego między Polską i Ukrainą.
Jak poinformowało PAP Biuro Spraw Zagranicznych Kancelarii Prezydenta RP, Szczerski i Jelisiejew uzgodnili, że przygotują dokument do podpisu przez prezydentów Polski i Ukrainy w najbliższym czasie. "Podstawowym celem tego dokumentu jest zapewnienie konstruktywnego charakteru dialogu oraz wspieranie procesu porozumienia między narodami w celu dalszego wzmocnienia partnerstwa strategicznego między Polską i Ukrainą" - czytamy w komunikacie.
Oddzielną uwagę poświęcono kwestii utworzenia Polsko-Ukraińskiego Centrum Dobrosąsiedztwa - poinformowano.
"Strony podkreśliły znaczenie unikania polityzacji problemów historycznej przeszłości dwóch narodów i propagowania w obydwu społeczeństwach pozytywnych przykładów w historii stosunków polsko-ukraińskich" - czytamy w komunikacie.
Podkreślono, że uczestnicy posiedzenia "zdecydowanie potępili zbrojny atak" na polski konsulat generalny w Łucku. Z komunikatu wynika, że strona ukraińska poinformowała o czynnościach podjętych w celu jak najszybszego wyjaśnienia incydentu i pociągnięcia sprawców do odpowiedzialności. "Obie strony zgodziły się, że podobne prowokacje żadną miarą nie powinny mieć wpływu na przyjacielskie partnerskie relacje między Rzecząpospolitą Polską i Ukrainą" - czytamy w komunikacie.
Konsulat w Łucku na północnym zachodzie Ukrainy został ostrzelany z granatnika w nocy z 28 na 29 marca.
Spotkanie dotyczyło także realizacji porozumień mińskich i rozwoju wydarzeń w Donbasie. "Strony zaakcentowały ważność utrzymania sankcji ekonomicznych wobec Rosji do pełnego wykonania przez nią zobowiązań podjętych w ramach procesu mińskiego oraz przywrócenia pełnej integralności terytorialnej Ukrainy" - czytamy w komunikacie.
"Strony podkreśliły znaczenie unikania polityzacji problemów historycznej przeszłości dwóch narodów i propagowania w obydwu społeczeństwach pozytywnych przykładów w historii stosunków polsko-ukraińskich" - czytamy w komunikacie Biuro Spraw Zagranicznych Kancelarii Prezydenta RP.
"Poczyniono uzgodnienia co do dalszej koordynacji wysiłków konsolidujących wspólnotę międzynarodową w celu udzielenia Ukrainie praktycznego wsparcia w przeciwdziałaniu rosyjskiej agresji i przywrócenia integralności terytorialnej Ukrainy w uznanych przez wspólnotę międzynarodową granicach" - zaznaczono.
Biuro Spraw Zagranicznych Kancelarii Prezydenta podkreśla, że strona ukraińska wyraziła poparcie dla inicjatyw Polski, których celem jest wzmocnienie roli państw Europy Środkowej i Wschodniej. "Specjalną uwagę poświęcono współpracy na linii : Adriatyk – Bałtyk – Morze Czarne" - głosi komunikat.
Zaznaczono, że w centrum uwagi pozostał temat integracji europejskiej Ukrainy. Omówiono także dalsze wsparcie Polski w kwestii wprowadzenia przez Unię Europejską reżimu bezwizowego dla obywateli Ukrainy oraz pogłębienia współpracy w ramach Partnerstwa Wschodniego.
Podczas posiedzenia uzgodniono grafik dialogu politycznego na najwyższym szczeblu w 2017 r.; wyznaczono priorytetowe kierunki w pracy dwustronnych mechanizmów instytucjonalnych - czytamy w komunikacie.
"Rezultaty XXVI posiedzenia Komitetu Konsultacyjnego Prezydentów Rzeczypospolitej Polskiej i Ukrainy potwierdziły wzajemne rozumienie przez strony strategicznej wagi polsko-ukraińskich stosunków, a także były ważnym krokiem na drodze realizacji wspólnych projektów i zadań w agendzie partnerstwa między Rzecząpospolitą Polską i Ukrainą" - podkreślono w komunikacie.(PAP)
kno/ par/