Tablicę poświęconą konstruktorowi pojazdu księżycowego LRV (Lunar Roving Vehicle) prof. Mieczysławowi Bekkerowi odsłonięto w poniedziałek w Koninie-Gosławicach (Wielkopolska). W najbliższy piątek minie 107. rocznica urodzin uczonego. Tablica przypomina, że w latach 1913-1939 Bekker wychowywał się w Gosławicach. Był absolwentem miejscowego gimnazjum, a później Politechniki Warszawskiej. Jego pojazd uczestniczył w trzech ostatnich misjach Apollo i służył astronautom do jeżdżenia po księżycu.
W Gosławicach nadal mieszkają ludzie, którzy dobrze pamiętają młodego Bekkera i jego ojca, który był kierownikiem biura miejscowej Cukrowni. Tablicę ufundowali jej byli pracownicy, na pamiątkę pobytu profesora na ich spotkaniu branżowym w 1979 r.
"Bekker dokonał rzeczy rzeczywiście podstawowych. Opublikował trzy tomy wyników badań i opracował od strony matematycznej zależności jakie występują pomiędzy systemem grunt-pojazd. Pojazdy, nad którymi pracował, powinny się poruszać - jak wymagała armia - po różnych terenach" - powiedział krewny uczonego prof. Edmund Waleriańczyk.
Bekker mieszkał w Gosławicach od ósmego roku życia. W 1924 r. zdał maturę w Koninie. W 1942 r. dostał się do Kanady, a 12 lat później przeniósł się do USA, do wojskowego Laboratorium Lokomocji Lądowej. Jak podał propagator historii Konina Tomasz Andrzej Nowak, Bekker przyjechał do tego miasta w 1971 r., a podczas kolejnej wizyty w 1979 r. otrzymał tytuł Honorowego Obywatela. Do końca życia wspominał swoich konińskich kolegów i czas nauki w tym mieście. Zmarł w 1989 r. w Kalifornii. Miał 84 lata.
W poniedziałkowych uroczystościach uczestniczył pierwszy polski kosmonauta Mirosław Hermaszewski. Był także prof. Waleriańczyk.(PAP)
zak/ abe/