Obchody Narodowego Święta Niepodległości rozpocznie w Łodzi msza święta w intencji ojczyzny, którą w bazylice archikatedralnej odprawi metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś. Po jej zakończeniu zaplanowano uroczystości przed Grobem Nieznanego Żołnierza. W ich programie znajdą się m.in.: zmiana warty honorowej, przemówienie wojewody, salwa honorowa i defilada oddziałów.
Łódzki magistrat zaprasza do pasażu Schillera, gdzie będą rozdawane biało-czerwone kotyliony. Dzięki pomocy uczniów łódzkich szkół przygotowano ich blisko 11 tys. Z pasażu Schillera - w kierunku Rynku Manufaktury, gdzie będzie odbywał się Piknik Niepodległościowy - wyruszy marsz grup rekonstrukcji historycznej i mieszkańców. Harcerze będą nieść 123-metrową biało-czerwoną flagę.
Partnerem magistratu w organizacji marszu na Rynek Manufaktury jest Chorągiew Łódzka ZHP. Zdaniem organizatorów, duże zainteresowanie może wzbudzić Błękitna Armia gen. Józefa Hallera. Po raz pierwszy będzie można zobaczyć żołnierzy w błękitnych mundurach, takich samych jak w roku 1919, gdy do Łodzi wkroczył I Pułk Czołgów Błękitnej Armii. W latach 1919 – 1921 jego garnizonem była Łódź.
W przemarszu zobaczyć też będzie można strzelców Józefa Piłsudskiego oraz żołnierzy polskich z 1939 r. Tę ostatnią formację rekonstruować ma Stowarzyszenie Historyczne im. 10 Pułku Piechoty z Łowicza.
Na uczestników Pikniku Niepodległości czekać będzie wiele atrakcji. Otworzy go koncert orkiestry szkockich dudziarzy "Pipes&Drums" z Częstochowy. Chwilę później, na scenie wystąpi Chór Dziecięcy Miasta Łodzi ze specjalnym patriotycznym repertuarem.
Swoje ekspozycje i stoiska promocyjne będą prezentowały jednostki wojskowe, policyjne, a także grupy rekonstrukcji historycznej. Będzie można oglądać z bliska wyposażenie, pojazdy wojskowe i repliki broni. Po raz pierwszy pojawi się czołg M4 Sherman, amerykański pojazd z czasów II wojny światowej. Będą pokazy musztry i pierwszej pomocy, szermierki bagnetami i walki z użyciem broni białej. Będzie można sprawdzić jak działał sprzęt polowy łączności wojskowej, a także jak wyglądały mundury policji państwowej w latach 1918-1936.
Piloci z 32. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Łasku zaprezentują sprzęt pożarniczy wykorzystywany na lotniskach, a 9. Łódzka Brygada Wojsk Obrony Terytorialnej przedstawi wyposażenie żołnierza. Z kolei I Batalion Kawalerii Powietrznej z Leźnicy zaprezentuje wyposażenie szturmowe kawalerii.
Zrekonstruowana zostanie klasa szkolna z lat 20. ub. wieku, która ma być hołdem dla prezydenta Aleksego Rżewskiego, który w 1919 r. wprowadził na terenie Łodzi obowiązkowe nauczanie powszechne. Rozdawane mają być kartki patriotyczne w ramach akcji "Mamy Niepodległą!" oraz gadżety Miasta Łodzi.
Do Manufaktury przyjedzie marszałek Józef Piłsudski w asyście jeźdźców z łódzkiej Straży Miejskiej. Odśpiewany zostanie hymn Polski. Piknik zakończy pokaz pirotechniczny.
W Piotrkowie Trybunalskim oficjalne obchody Narodowego Święta Niepodległości rozpoczną się 11 listopada o godzinie 10.00 mszą świętą odprawioną w intencji Ojczyzny w kościele o. Bernardynów. Po jej zakończeniu okolicznościowe przemówienie wygłosi prezydent miasta Krzysztof Chojniak. Następnie przybyłe delegacje złożą kwiaty pod pomnikiem Grobu Nieznanego Żołnierza. Całość uświetni asysta Kompanii Honorowej 25. Brygady Kawalerii Wojska Polskiego z Tomaszowa Mazowieckiego. (PAP)
autor: Jacek Walczak
jaw/ aj/