Wojewoda łódzki Zbigniew Rau powołał Wojewódzką Radę Konsultacyjną do Spraw Działaczy Opozycji Antykomunistycznej oraz Osób Represjonowanych z Powodów Politycznych. Jej szefem został pierwszy przewodniczący NSZZ "S" regionu łódzkiego Andrzej Słowik.
Jak poinformowało w środę PAP biuro prasowe wojewody, głównym zadaniem Rady jest opiniowanie wniosków o potwierdzenie statusu działaczy opozycji antykomunistycznej lub osób represjonowanych z powodów politycznych. Rada zajmuje się także udzielaniem pomocy i porad w przygotowywaniu zarówno tych wniosków, jak i wniosków o pomoc pieniężną i świadczenie pieniężne.
Członkowie Rady mają też podejmować inicjatywy zmierzające do integracji tego środowiska, analizować sytuację życiową tych osób oraz składać szefowi Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych propozycje w sprawie podejmowania działań zmierzających do zapewnienia im pomocy i opieki.
W skład rady weszli - oprócz Andrzeja Słowika - także Henryk Marczak, Krzysztof Frątczak, Marek Michalik, Marian Miszalski, Piotr Morta, Wiesław Urbański oraz Zdzisław Dudek.
Henryk Marczak to działacz związkowy, opozycjonista w okresie PRL. W strukturach NSZZ Solidarność działa od 1980 roku, a w latach 1992-2010 pełnił funkcję sekretarza Zarządu regionu łódzkiej "S". W 2008 roku powołany został na wiceprezesa Związku Weteranów Trzeciej Konspiracji 1956-1989.
Krzysztof Frątczak w 1985 roku współorganizował i koordynował działalność Tajnej Komisji Zakładowej "S" we wszystkich zajezdniach Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji w Łodzi. Był organizatorem podziemnego wydawnictwa "Pantograf", a także broszury "Wspomnienie tamtych dni". W 1987 roku podjął próbę nadania audycji radia podziemnego. Jest członkiem Zarządu Regionu Ziemi Łódzkiej NSZZ Solidarność.
Marek Michalik to polityk, urzędnik państwowy i samorządowy, historyk oraz poseł na Sejm RP I kadencji. Został powołany na stanowisko wiceprezydenta Łodzi przez Jerzego Kropiwnickiego. W 2011 roku odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Marian Miszalski jest dziennikarzem, pisarzem, tłumaczem i członkiem związku Weteranów Trzeciej Konspiracji 1956-1989. Do Solidarności wstąpił w 1980 roku. Od 1983 roku zajmował się współredagowaniem podziemnego pisma "Kurs" oraz tłumaczył teksty na potrzeby krajowych podziemnych publikacji.
Piotr Morta to działacz związkowy i samorządowy. Od 1989 roku pełnił funkcję wiceprzewodniczącego Tymczasowej Komisji NSZZ "Solidarność" oraz działał w jej podziemnych strukturach. W 2016 roku wybrany na reprezentanta Polski w Centrum Współpracy Ukraińsko-Polskiej Uniwersytetu Górniczego.
Wiesław Urbański od 1979 roku był członkiem organizacji opozycyjnych: Ruchu Obrony Praw Człowieka i Obywatela oraz Ruchu Młodej Polski. Jest współautorem wielu postulatów politycznych oraz działał, jako negocjator po stronie rządu. Współorganizował strajki studentów w Łodzi w 1981 roku. Zajmował się kolportażem pism - "Bratniak", "Veto", "Opinie".
Zdzisław Dudek został uhonorowany Krzyżem Wolności i Solidarności, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Medalem Pro Partia za działalność opozycyjną w okresie stanu wojennego. Związany był z Solidarnością Walczącą oraz z częstochowską strukturą opozycyjną. (PAP)
autor: Jacek Walczak
jaw/ pru/