Walka o niepodległość 1914-1918

29.12.2015 aktualizacja 14.07.2016

W Lusowie odsłonięto pomnik gen. Dowbor-Muśnickiego

Uroczystość odsłonięcia pomnika gen. Józefa Dowbor-Muśnickiego w Lusowie. Fot. PAP/M. Zakrzewski Uroczystość odsłonięcia pomnika gen. Józefa Dowbor-Muśnickiego w Lusowie. Fot. PAP/M. Zakrzewski

Pomnik dowódcy powstania wielkopolskiego, gen. Józefa Dowbor-Muśnickiego odsłonięto we wtorek w Lusowie (Wielkopolskie). Monument przedstawiający postać dowódcy poświęcony jest też córkom generała: Janinie i Agnieszce, zamordowanym w czasie II wojny światowej.

Pomnik autorstwa Roberta Sobocińskiego wzorowany był na fotografiach generała z początku 1919 roku. Monument ma 3,8 m wysokości i przedstawia sylwetkę dowódcy w płaszczu i z szablą. Inicjatorem budowy pomnika było tamtejsze Towarzystwo Pamięci Generała Józefa Dowbor Muśnickiego.

Z boku cokołu znajdują się także inskrypcje upamiętniające córki dowódcy: zamordowaną w 1940 roku przez NKWD w Katyniu Janinę Lewandowską oraz zamordowaną przez Niemców w Palmirach Agnieszkę Dowbor-Muśnicką.

Generał w latach 1919-1937 mieszkał w Lusowie, tam także, na lokalnym cmentarzu, znajduje się jego mogiła.

Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński w liście podkreślił, że podczas takiej „podniosłej i ważnej uroczystości trzeba jednak zdać sobie sprawę, że nie wolno traktować patriotyzmu jedynie jako obowiązku składania wieńców czy zapalania zniczy w miejscach pamięci".

„Tak, to wszystko bez wątpienia winniśmy naszym przodkom, dzięki którym dziś możemy żyć w wolnej Polsce - ale patriotyzm musi być przede wszystkim w nas, w naszym umiłowaniu ojczyny, w naszej codziennej pracy i w końcu naszej gotowości do służenia jej także w każdych, nawet najtrudniejszych okolicznościach" - napisał w liście do uczestników uroczystości wicepremier.

Powstanie wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 r. w Poznaniu. Wojska powstańcze wyzwoliły spod władzy niemieckiej niemal całą Wielkopolskę. Gen. Józef Dowbor-Muśnicki (1867-1937) przejął oficjalnie dowództwo nad powstaniem 16 stycznia 1919 roku, pierwszym dowódcą był Stanisław Taczak.

Dowbor-Muśnicki zreorganizował oddziały powstańcze i przeforsował decyzję o poborze poszczególnych roczników, a także organizował regularną Armię Wielkopolską, która w szczytowym momencie liczyła ponad 100 tys. żołnierzy.

Po włączeniu w drugiej połowie 1919 r. Armii do Wojska Polskiego, Dowbor-Muśnicki został dowódcą Frontu Wielkopolskiego, istniejącego do 1920 roku.

Uchwałę o budowie pomnika podjęło w marcu 2014 roku Towarzystwo Pamięci Generała Józefa Dowbora Muśnickiego w Lusowie. W skład honorowego komitetu weszli m.in. wojewoda wielkopolski, metropolita poznański i marszałek województwa wielkopolskiego. Budowę zrealizowano dzięki wsparciu m.in. Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa w Warszawie, prezydenta Miasta Poznania oraz wójta gminy Tarnowo Podgórne. (PAP)

ajw/ par/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL