Auschwitz

13.06.2019

W Muzeum Auschwitz wystawa poświęcona pierwszym polskim więźniom

Plenerową ekspozycję „14 czerwca 1940 r.”, poświęconą Polakom deportowanym w pierwszym transporcie więźniów do niemieckiego obozu Auschwitz, mogą od czwartku zobaczyć turyści przed wejściem do Miejsca Pamięci Auschwitz.

„Wystawa historyczna na 28 planszach ukazuje sylwetki i losy 728 Polaków, zarejestrowanych 14 czerwca 1940 r. Stali się oni pierwszymi więźniami w niemieckim obozie Auschwitz. Datę przybycia tego transportu z tarnowskiego więzienia uznaje się za dzień uruchomienia obozu” – poinformował rzecznik Muzeum Auschwitz Bartosz Bartyzel.

Ekspozycja obok wykazu nazwisk i fotografii obozowych lub cywilnych więźniów, zawiera także krótkie notki biograficzne wybranych osób po polsku i angielsku.

Wśród 728 deportowanych Polaków byli m.in. żołnierze kampanii wrześniowej, którzy usiłowali przedrzeć się na Węgry, członkowie podziemnych organizacji niepodległościowych, gimnazjaliści i studenci. Spośród nich wojnę przeżyło 239. Pozostali zginęli w obozie lub ich dalszy los nie jest znany. Żyje ostatni - Kazimierz Albin.

Bartyzel powiedział, że ekspozycję będzie można zobaczyć do 27 czerwca.

W pierwszym okresie istnienia obozu więzieni byli głównie Polacy, dla których Niemcy go założyli. W połowie 1942 r. ich liczba zrównała się z Żydami. Od 1943 r. liczba więźniów żydowskich stanowiła już większość.

W KL Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 miliona osób, głównie Żydów. Deportowali tam również ok. 150 tys. Polaków. Połowa z nich zginęła. W obozie ginęli także Romowie, jeńcy sowieccy oraz przedstawiciele innych narodów.

Obóz Auschwitz został wyzwolony 27 stycznia 1945 r. przez Armię Czerwoną. (PAP)

autor: Marek Szafrański

szf/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL