Plenerową ekspozycję „14 czerwca 1940 r.”, poświęconą Polakom deportowanym w pierwszym transporcie więźniów do niemieckiego obozu Auschwitz, mogą od czwartku zobaczyć turyści przed wejściem do Miejsca Pamięci Auschwitz.
„Wystawa historyczna na 28 planszach ukazuje sylwetki i losy 728 Polaków, zarejestrowanych 14 czerwca 1940 r. Stali się oni pierwszymi więźniami w niemieckim obozie Auschwitz. Datę przybycia tego transportu z tarnowskiego więzienia uznaje się za dzień uruchomienia obozu” – poinformował rzecznik Muzeum Auschwitz Bartosz Bartyzel.
Ekspozycja obok wykazu nazwisk i fotografii obozowych lub cywilnych więźniów, zawiera także krótkie notki biograficzne wybranych osób po polsku i angielsku.
Wśród 728 deportowanych Polaków byli m.in. żołnierze kampanii wrześniowej, którzy usiłowali przedrzeć się na Węgry, członkowie podziemnych organizacji niepodległościowych, gimnazjaliści i studenci. Spośród nich wojnę przeżyło 239. Pozostali zginęli w obozie lub ich dalszy los nie jest znany. Żyje ostatni - Kazimierz Albin.
Bartyzel powiedział, że ekspozycję będzie można zobaczyć do 27 czerwca.
W pierwszym okresie istnienia obozu więzieni byli głównie Polacy, dla których Niemcy go założyli. W połowie 1942 r. ich liczba zrównała się z Żydami. Od 1943 r. liczba więźniów żydowskich stanowiła już większość.
W KL Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 miliona osób, głównie Żydów. Deportowali tam również ok. 150 tys. Polaków. Połowa z nich zginęła. W obozie ginęli także Romowie, jeńcy sowieccy oraz przedstawiciele innych narodów.
Obóz Auschwitz został wyzwolony 27 stycznia 1945 r. przez Armię Czerwoną. (PAP)
autor: Marek Szafrański
szf/ pat/