Biskupi z Polski i Niemiec spotkają się w najbliższą niedzielę na Jasnej Górze z okazji 50. rocznicy wymiany listów episkopatów obu krajów. Orędzie polskich hierarchów i odpowiedź niemieckich uruchomiły proces pojednania pomiędzy obydwoma narodami.
18 listopada 1965 r. polscy biskupi wezwali biskupów niemieckich do wzajemnego przebaczenia win i dialogu. W liście wysłanym z Rzymu 18 listopada 1965 r. zwrócili się słowami: "Przebaczamy i prosimy o przebaczenie". Biskupi niemieccy odpowiedzieli w grudniu tego samego roku.
Rocznicowe spotkanie na Jasnej Górze rozpocznie się w niedzielę po południu w kaplicy Matki Bożej Różańcowej. Wezmą w nim udział przewodniczący episkopatów – abp Stanisław Gądecki i kard. Reinhard Marx, którzy mają zabrać głos. Później eksperci - m.in. przedstawiciele polsko-niemieckiej grupy kontaktowej arcybiskupi Ludwig Schick i Wiktor Skworc - wezmą udział w panelu dyskusyjnym poświęconym znaczeniu wydarzeń sprzed półwiecza.
Punktem kulminacyjnych spotkania będzie wieczorna uroczysta msza św. w intencji pojednania i pokoju. Będzie jej przewodniczył abp Gądecki, a kard. Marx wygłosi homilię. Liturgia będzie sprawowana w języku łacińskim. Obchody zwieńczy „braterskie spotkanie” biskupów w jasnogórskim Domu Pielgrzyma oraz wspólne orędzie.
Punktem kulminacyjnych spotkania będzie wieczorna uroczysta msza św. w intencji pojednania i pokoju. Będzie jej przewodniczył abp Gądecki, a kard. Marx wygłosi homilię. Liturgia będzie sprawowana w języku łacińskim. Obchody zwieńczy „braterskie spotkanie” biskupów w jasnogórskim Domu Pielgrzyma oraz wspólne orędzie.
18 listopada 1965 r. podczas Soboru Watykańskiego II polscy biskupi wezwali biskupów niemieckich do wzajemnego przebaczenia win i dialogu. W liście wysłanym z Rzymu 18 listopada 1965 r. zwrócili się słowami: "Przebaczamy i prosimy o przebaczenie".
Abp Gądecki podkreśla, że był to czas wyjątkowo trudny, przede wszystkim dla inicjatora dokumentu - ówczesnego biskupa wrocławskiego Bolesława Kominka, który był przewodniczącym Komisji Episkopatu do Spraw Kościoła na Ziemiach Zachodnich i Północnych.
Wystąpienie polskich biskupów wywołało bardzo negatywną reakcję władz PRL, które oskarżyły hierarchów o zdradę interesów narodowych. Zarzucono biskupom "demonstrację proniemiecką", "samozwańczą akcję polityczną" i "rozgrzeszenie nieskruszonych".
Orędzie polskich biskupów głosiło, że należy położyć kres wielowiekowym konfliktom Niemiec i Polski oraz wybaczyć sobie wzajemnie winy. Jest zwane też "orędziem pojednania" m.in. z powodu zawartego w nim zdania: "przebaczamy i prosimy o przebaczenie".
List do episkopatu Niemiec był jednym z pism wysłanych do 56 krajów z zaproszeniem do uczestnictwa w obchodach 1000-lecia chrztu Polski. Jego ideą było przekazanie informacji o rocznicy początków chrześcijaństwa na polskich terenach oraz związanym z nim millenium państwa i narodu. Pismo zostało wystosowane przez biorących udział w obradach II Soboru Watykańskiego w Rzymie polskich biskupów, m.in. prymasa Polski kard. Stefana Wyszyńskiego i metropolitę krakowskiego Karola Wojtyłę.
Jedna z najważniejszych części listu została poświęcona trudnym stosunkom polsko-niemieckim: działaniom zakonów rycerskich, a później władz pruskich, zaborom oraz napaści i okupacji Polski przez III Rzeszę. Pismo przedstawiało również układ granic narzucony Polsce przez mocarstwa po II wojnie światowej i związane z nim wysiedlenia wielu Niemców z terenów przyznanych Polsce.
Biskupi niemieccy odpowiedzieli 5 grudnia, nie odnosząc się jednak do poruszonej w liście polskich duchownych kwestii granicy na Odrze i Nysie. "Wiele okropności doznał polski naród od Niemców i w imieniu niemieckiego narodu. Wiemy, że dźwigać musimy skutki wojny, ciężkie również dla naszego kraju (…) Jesteśmy wdzięczni za to, że w obliczu milionowych ofiar polskich owych czasów pamięta się o tych Niemcach, którzy opierali się demonowi i w wielu wypadkach oddawali za to swoje życie (…) Tak więc i my prosimy o zapomnienie, więcej, prosimy o przebaczenie (…)” - napisali niemieccy hierarchowie. (PAP)
kon/ pz/