2011-05-18 (PAP) - Tablica upamiętniająca powrót do stolicy pułków uczestniczących w zwycięskiej wojnie polsko-bolszewickiej 1920 roku i uroczyste powitanie ich przez władze z marszałkiem Józefem Piłsudskim na czele zostanie odsłonięta w niedzielę w stołecznym Parku Saskim.
"90 lat temu, także w niedzielę, 22 maja 1921 roku w Warszawie miało miejsce wydarzenie niezwykle uroczyste i radosne, co w historii miasta zbyt często się nie zdarzało. Władze stolicy wspólnie z władzami państwa z naczelnikiem państwa Józefem Piłsudskim, naczelnym wodzem w zwycięskiej wojnie polsko-bolszewickiej 1920 roku, witały uroczyście w Warszawie powracające z wojny pułki warszawskie - 21. Pułk Piechoty, czyli Dzieci Warszawy; 36. Pułk Piechoty, czyli Legię Akademicką i 1. Pułk Szwoleżerów, czyli pułk Józefa Piłsudskiego. Uroczystości rozpoczęły się mszą św. polową na pl. Zamkowym celebrowaną przez bp. polowego Stanisława Galla" - opowiadał PAP sekretarz generalny Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, Andrzej Krzysztof Kunert.
Jak relacjonował, później miała miejsce defilada żołnierzy tych pułków przed marszałkiem Piłsudskim i uroczyste przejście Krakowskim Przedmieściem pod specjalnie wzniesionym łukiem triumfalnym do Ogrodu Saskiego. Tam na specjalnie wystawionych stołach 700 żołnierzy tych pułków zasiadło do uroczystego obiadu wydanego przez naczelnika.
"Podczas obiadu znany warszawski poeta Artur Oppman wygłosił także specjalnie na tę okazję napisany tekst pt. +Powitanie pułków+. To powitanie było unikalnym w historii XIX i XX w. wydarzeniem w historii Warszawy. Był to jedyny raz w tym okresie, by wolna i radosna stolica witała swoje zwycięskie pułki. W 1938 roku odsłonięto w miejscu uroczystego obiadu, w Ogrodzie Saskim tablicę pamiątkową ku czci tego powitania" - mówił Kunert.
Upamiętnienie było jednak umieszczone praktycznie w płytach chodnika i często zakrywane liśćmi, więc nie zdążyło zaistnieć w świadomości warszawiaków do chwili usunięcia go podczas II wojny.
"Tablica została odtworzona i odsłonięta uroczyście przez prezydenta Lecha Wałęsę i córkę marszałka Jadwigę Piłsudską-Jaraczewską dopiero w 1995 roku. Obecnie została odrestaurowana i umieszczona na niewielkim cokole, by była lepiej widoczna. W niedzielę, dokładnie w 90. rocznicę wydarzenia, zostanie uroczyście osłonięta. Po zmianie wart przy Grobie Nieznanego Żołnierza w asyście wojskowej przejdziemy na miejsce odsłonięcia tablicy. W uroczystości wezmą udział przedstawiciele Rady, władz miast i Garnizonu Warszawa. Chcielibyśmy w ten sposób zapoczątkować nową tradycję, takiego nieformalnego, radosnego świętowania dla mieszkańców Warszawy" - powiedział sekretarz generalny Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, Andrzej Krzysztof Kunert. (PAP)
akn/ ls/