Europa i świat 1918-1939

17.02.2019

W Opolu obchody 96. rocznicy powołania I Dzielnicy Związku Polaków w Niemczech

Mszą świętą w opolskiej katedrze rozpoczęto niedzielne uroczystości z okazji 96. rocznicy powołania I Dzielnicy Związku Polaków w Niemczech z siedzibą w Opolu.

Podczas uroczystości z asystą wojskową na Placu Wolności parlamentarzyści, delegacje organizacji politycznych, społecznych i władz samorządowych złożyły kwiaty pod Pomnikiem Bojowników o Polskość Śląska Opolskiego.

"To bardzo ważne, żebyśmy tu, w Opolu, co rok swoją obecnością udowadniali i przypominali sobie i światu, że Polacy na Śląsku nie wzięli się znikąd, że jesteśmy częścią tej ziemi od setek lat" - powiedział prof. Franciszek Marek, były rektor Uniwersytetu Opolskiego.

Podczas uroczystego apelu odczytano treść pięciu prawd Polaka: "Jesteśmy Polakami. Wiara Ojców naszych jest wiarą naszych dzieci. Polak Polakowi Bratem. Co dzień Polak Narodowi służy. Polska Matką naszą - nie wolno mówić o Matce źle".

Związek Polaków w Niemczech powstał latem 1922 roku. Na początku swojej działalności skupiał ponad 30 tysięcy Polaków mieszkających na terenie Niemiec, zajmując się działalnością społeczną, oświatową, gospodarczą i polityczną. ZPwN był podzielony na pięć dzielnic, z czego Dzielnica z siedzibą w Opolu liczyła około 5 tysięcy członków.

Podczas I Kongresu Związku Polaków w Niemczech, który odbył się w 1938 roku w Berlinie, uchwalono "pięć prawd Polaka", będących hasłowym skrótem ideologii działalności organizacji.

Działacze i sympatycy ZPwN byli wielokrotnie prześladowani przez władze hitlerowskich Niemiec. Po wybuchu wojny, wielu z nich zostało zamordowanych lub zesłanych do więzień i obozów koncentracyjnych. (PAP)

autor: Marek Szczepanik

masz/ je/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL