W oświadczeniu, które delegacje Sejmu i Knesetu mają przyjąć 27 stycznia w Międzynarodowym Dniu Pamięci o Ofiarach Holokaustu, powinien znaleźć się sprzeciw wobec używania sformułowania "polskie obozy śmierci" - uznała w czwartek sejmowa komisja spraw zagranicznych.
Teraz treść oświadczenia Kancelaria Sejmu ma konsultować z Knesetem.
Posłowie z sejmowej komisji spraw zagranicznych w czwartek pozytywnie zaopiniowali wersję oświadczenia, która powstała w wyniku przeanalizowania przez Kancelarię Sejmu i MSZ propozycji zgłoszonej przez posłów PiS.
Przyjęty w czwartek przez posłów zapis brzmi: "Parlamentarzyści polscy i izraelscy sprzeciwiają się używaniu w domenie publicznej fałszywych sformułowań o polskich obozach śmierci i polskich obozach koncentracyjnych". Zgodzili się na niego posłowie wszystkich klubów, łącznie z PiS.
Posłowie PiS w środę zaproponowali, aby ten fragment oświadczenia delegacji Sejmu i Knesetu brzmiał: "Parlamentarzyści polscy i izraelscy zobowiązują się, że będą sprzeciwiać się obecności w domenie publicznej fałszywych sformułowań o polskich obozach śmierci, polskich obozach zagłady i polskich obozach koncentracyjnych".
W obchodach Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu, które w poniedziałek odbędą się w byłym niemieckim obozie Auschwitz oraz w Krakowie, wezmą udział parlamentarzyści z różnych krajów. Na czele delegacji Sejmu stanie marszałek Ewa Kopacz.
Główna ceremonia upamiętniająca ofiary Zagłady odbędzie się na terenie byłego obozu Auschwitz II-Birkenau, z udziałem byłych więźniów, przedstawicieli władz polskich, duchowieństwa i gości z całego świata. Wśród nich będzie liczna grupa posłów Knesetu pod przewodnictwem szefa Izby Juliego Joela Edelsteina oraz naczelni rabini Izraela: aszkenazyjski Dawid Lau i sefardyjski Icchak Josef. Portal informacyjny izrael.org.il podał, że przyjedzie też noblista Elie Wiesel.
Wieczorem w Krakowie odbędzie się uroczysta sesja zatytułowana „Refleksje o Auschwitz - pamiętając o przeszłości, patrząc w przyszłość”. Zgromadzi ona parlamentarzystów z kilkunastu krajów m.in. Polski, Izraela, Czech, Grecji, Francji, Estonii, Litwy, Włoch, Niemiec, Hiszpanii i Węgier.
W skład polskiej delegacji wejdą m.in. członkowie Polsko-Izraelskiej Grupy Parlamentarnej, którą kieruje posłanka Beata Małecka-Libera (PO). W obecnej kadencji grupa skupia 26 posłów i sześciu senatorów. W spotkaniu poświęconym pamięci ofiar Holokaustu uczestniczyć będą też m.in. przedstawiciele polskiego rządu oraz europosłowie. Po obradach planowane są spotkania grup bilateralnych. Posłowie mają rozmawiać m.in. o przyszłości Muzeum Auschwitz i wzajemnych relacjach.
Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu ustanowiono w listopadzie 2005 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. Datę obchodów wyznaczono na 27 stycznia – rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau w 1945 roku.
Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 roku, aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości. W 1947 roku powstało muzeum, które obejmuje byłe obozy Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau.(PAP)
tgo/ son/ mow/