Kościół katolicki w PRL

16.07.2018

W październiku cykl spotkań o bł. ks. Jerzym Popiełuszce

„Fakultety z Wolności”. Źródło: Archidiecezja Warszawska „Fakultety z Wolności”. Źródło: Archidiecezja Warszawska

Pod hasłem „Fakultety z Wolności” w październiku ruszy cykl spotkań z historykami, biografami oraz świadkami życia bł. ks. Jerzego Popiełuszki adresowany do ludzi w wieku 17-30 lat. Chętni do wzięcia udziału w spotkaniach mogą zgłaszać się już teraz - poinformowało biuro prasowe Archidiecezji Warszawskiej.

Jak zaznaczyli autorzy komunikatu, celem spotkań będzie "zrozumienie pojęcia wolności, o którą walczył ks. Jerzy Popiełuszko". Organizatorzy zapraszają do udziału w spotkaniach ludzi młodych, których interesuje osoba ks. Jerzego Popiełuszki i historia Polski w okresie PRL, a także "etyka, pojęcie wolności, niepodległości i dialogu".

"Spotkania wpisują się w świętowanie Roku Niepodległości. Ks. Jerzy walczył przede wszystkim o niepodległość wewnętrzną, o wolność sumienia, serca i wiary, o godność każdego człowieka. Mamy dziś niepodległość zewnętrzną, która stawia nam wyzwania i dziś właśnie z lekcji mistrza powinniśmy skorzystać" - zaznaczyli.

Dodali, że w każdym spotkaniu wezmą udział świadkowie życia księdza Jerzego, jego przyjaciele i współpracownicy. Zajęcia natomiast poprowadzą specjaliści zajmujący się tematyką epoki oraz biografowie ks. Jerzego Popiełuszki. Będą to m.in. autorka książki "Ksiądz Jerzy Popiełuszko. Wiara, nadzieja, miłość. Biografia błogosławionego" dr Ewa Czaczkowska, dr Grzegorz Majchrzak z Instytutu Badań Historycznych IPN, autorka największej liczby publikacji biograficznych dot. ks. Jerzego Popiełuszki dr Milena Kindziuk, Jakub Gołębiewski z Biura Edukacji Publicznej IPN oraz senator i historyk prof. Jan Żaryn.

Uczestnicy zajęć będą zachęcani do napisania autorskich tekstów o ks. Jerzym Popiełuszce. Najlepsze prace zostaną publikowane na stronie internetowej Muzeum ks. Popiełuszki w Warszawie. Spotkania będą odbywały od 16 października do 27 listopada we wtorki, o godz. 18 w Domu Pielgrzyma Amicus na terenie parafii św. Stanisława Kostki przy ul. Kard. St. Hozjusza 2. Inicjatywie patronuje metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.

Chętni do wzięcia udziału w zajęciach już mogą się zgłaszać przez formularz zamieszczony na stronie: http://muzeumkspopieluszki.pl/specialty/faktultety-z-wolnosci/

Jerzy Popiełuszko urodził się 14 września 1947 r. w Okopach koło Suchowoli (Podlaskie). Po powstaniu Solidarności stał się jej duchowym przywódcą. Był duszpasterzem krajowym ludzi pracy, a także służby zdrowia. Po wprowadzeniu stanu wojennego 13 grudnia 1981 r., był systematycznie nękany i inwigilowany przez SB i MO. Zginął z rąk SB jesienią 1984 r. Uroczystość beatyfikacji ks. Popiełuszki odbyła się w 2010 r.(PAP)

autorka: Iwona Żurek

edytor: Marcin Kucharzewski

iżu/ mark/ krap/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL