Polska po 1989 roku

13.07.2018

W piątek na dziedzińcu Zamku Królewskiego obraduje Zgromadzenie Narodowe

Namiot na dziedzińcu Zamku Królewskiego, w którym odbywają się obrady Zgromadzenia Narodowego z okazji 550-lecia Parlamentaryzmu RP i 100. rocznicy odzyskania Niepodległości przez Polskę. Fot. PAP/J. Kamiński Namiot na dziedzińcu Zamku Królewskiego, w którym odbywają się obrady Zgromadzenia Narodowego z okazji 550-lecia Parlamentaryzmu RP i 100. rocznicy odzyskania Niepodległości przez Polskę. Fot. PAP/J. Kamiński

W piątek w południe na dziedzińcu Zamku Królewskiego obrady rozpoczęło Zgromadzenie Narodowe, które ma uczcić 550-lecie polskiego parlamentaryzmu i 100-lecie odzyskania niepodległości. Uczestnicy uroczystości wysłuchają orędzia prezydenta Andrzeja Dudy.

Wystąpieniu prezydenta przysłuchiwać się będą goście z zagranicy, posłowie, senatorowie oraz najwyżsi rangą urzędnicy państwowi.

Marszałek Sejmu Marek Kuchciński zapowiadając uroczystości podkreślił, że możemy być dumni z naszej tradycji i kultury parlamentarnej, jako jednej z najstarszych w Europie i w przeszłości najpełniej rozwiniętych. Jak dodał, Polska jest jednym z państw na świecie, w którym stosunkowo wcześnie rozwinął się parlamentaryzm i stał się on cechą systemu politycznego.

Zgromadzenie Narodowe poprzedziła uroczysta msza św., pod przewodnictwem metropolity warszawskiego kard. Kazimierza Nycza, w Bazylice Archikatedralnej p.w. Męczeństwa św. Jana Chrzciciela. Homilię wygłosił arcybiskup Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

W Zgromadzeniu Narodowym udziału nie bierze klub Platformy Obywatelskiej. Lider PO Grzegorz Schetyna jako powód takiej decyzji podał "niszczenie demokracji przez PiS". PO w piątek zorganizowało uroczyste posiedzenie klubu, na które zaprosiło m.in. byłych parlamentarzystów partii. Zdaniem wicemarszałka Sejmu Ryszarda Terleckiego PO bojkotując ZN kwestionuje tradycję polskiego parlamentaryzmu.

W piątek szefowa Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer poinformowała, że jej ugrupowanie nie zamierza wysłuchać wystąpienia prezydenta przed Zgromadzeniem Narodowym. Politycy tej partii pojawili się na posiedzeniu ZN, ale - według nieoficjalnych informacji - następnie opuszczą salę. W rozmowie z PAP rzecznik PSL Jakub Stefaniak zapowiedział z kolei, że jego formacja "zachowa się przyzwoicie, tak jak oczekują Polacy".

W przypadkach określonych w konstytucji, Sejm i Senat, obradując wspólnie pod przewodnictwem marszałka Sejmu lub w jego zastępstwie marszałka Senatu, działają jako Zgromadzenie Narodowe. Zgodnie z konstytucją prezydent może zwracać się z orędziem do Sejmu, do Senatu lub do Zgromadzenia Narodowego. (PAP)

autor: Anna Tustanowska

amt/ hgt/ eaw/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL