Polskie Państwo Podziemne

26.09.2019

W piątek w Rzeszowie święto WOT i obchody 80. rocznicy Polskiego Państwa Podziemnego

Uroczystości z okazji 80. rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego oraz święta Wojsk Obrony Terytorialnej odbędą się w piątek w Rzeszowie. Wydarzeniu towarzyszył będzie piknik wojskowy oraz honorowa zbiórka krwi.

Jak poinformował PAP rzecznik prasowy 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej por. Witold Sura, uroczystość rozpocznie się od mszy św. w Kościele Garnizonowym w Rzeszowie. Następnie uczestnicy przejdą pod pomnik Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej Podokręgu Rzeszów przy ul. Szopena.

CZYTAJ TAKŻE

Sura podkreślił, że asystę honorową z repliką sztandaru bojowego żołnierzy Armii Krajowej inspektoratu rzeszowskiego wystawi podkarpacka brygada WOT. „Uroczystość uświetni również orkiestra wojskowa garnizonu Rzeszów” – dodał.

W czasie święta wystawione zostaną punkty promocyjne, odbędzie się również pokaz sprzętu, którym dysponują żołnierze WOT, 21. Brygady Strzelców Podkarpackich oraz inne służby mundurowe z regionu. „Po uroczystościach będzie można porozmawiać z podkarpackimi weteranami oraz naukowcami z IPN. Ponadto zapraszamy wszystkich na wojskową grochówkę” – powiedział Sura.

Jak przypomniał, Wojska Obrony Terytorialnej odwołują się do tradycji Armii Krajowej, która również była formacją ochotniczą i tworzoną na bazie lokalnych społeczności.

„Przejęcie tradycji AK przez nowy rodzaj sił zbrojnych, jakim jest nasza formacja, jest swoistą sztafetą pokoleń. AK tworzyło pokolenie Kolumbów, które nie odmówiło daniny krwi w czasie próby w 1939 r. Nie bez przyczyny i właśnie my, odwołujemy się do tradycji najlepszych wzorców osobowych i organizacyjnych, które w tym trudnym czasie zdały swój egzamin” – powiedział Sura.

3. Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego ps. „Pług” została powstała w pierwszym etapie formowania Wojsk Obrony Terytorialnej. W skład brygady wchodzi pięć batalionów lekkiej piechoty rozmieszczonych w Rzeszowie, Nisku, Dębicy, Jarosławiu oraz Sanoku. Brygada liczy ok. 3,5 tys. żołnierzy. (PAP)

autor: Wojciech Huk

huk/ par/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL