Europa i świat po 1989 roku

10.11.2017

W Poczdamie obradują towarzystwa niemiecko-polskie

Premier Brandenburgii Dietmar Woidke powiedział w piątek, otwierając w Poczdamie 26. kongres Federalnego Związku Towarzystw Niemiecko-Polskich, że nowy niemiecki rząd Angeli Merkel musi szukać dialogu z rządem polskim.

"Przyszły rząd Niemiec stanie przed trudnym wyzwaniem zbudowania stabilnych mostów łączących Niemcy z Polską, aby wzmacniać ponadgraniczne partnerstwo między obu krajami" - powiedział Woidke. W Niemczech trwają obecnie rozmowy sondażowe między CDU, CSU, FDP i Zielonymi o utworzeniu nowego koalicyjnego rządu.

Polityk SPD jest koordynatorem rządu RFN do spraw niemiecko-polskiej współpracy społecznej i przygranicznej.

"Staliśmy się nie tylko dobrymi sąsiadami, lecz także przyjaciółmi" - zaznaczył premier Brandenburgii. "Musimy strzec tego skarbu" - dodał socjaldemokrata.

Jego zdaniem Niemcy mają obowiązek "przekazania winy, która obciąża Niemców w związku z II wojną światową, kolejnym pokoleniom". Nawiązując do sukcesów Alternatywy dla Niemiec (AfD) w niedawnych wyborach do Bundestagu, ostrzegł przed nacjonalizmem, zastrzegając, że nie wolno pozwolić nacjonalistom na przeforsowanie ich wizji historii.

Federalny Związek Towarzystw Niemiecko-Polskich zrzesza ponad 50 organizacji z całych Niemiec. Towarzystwa takie powstawały od lat 70. na fali odprężenia wywołanego polityką ówczesnego kanclerza RFN Willy Brandta (1969-1974). Ich zadaniem było nawiązywanie kontaktów z Polską, propagowanie kultury polskiej, szczególnie polskich filmów i literatury w Niemczech Zachodnich, a po wprowadzeniu stanu wojennego w Polsce także pomoc materialna dla Polaków.

Po zjednoczeniu Niemiec w 1990 roku większość towarzystw kontynuuje w zmienionych warunkach swoją działalność.

Ambasador RP w Niemczech Andrzej Przyłębski zwrócił uwagę, że towarzystwa mają ogromne zasługi w propagowaniu wiedzy o Polsce, wiele towarzystw ma jednak jego zdaniem "problemy z nowym polskim rządem". "Nie zawsze jestem zadowolony z tego, co robią poszczególne towarzystwa niemiecko-polskie" - powiedział ambasador.

Obrady Federalnego Związku potrwają do niedzieli.

Z Poczdamu Jacek Lepiarz (PAP)

lep/ mc/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL