Polska po 1989 roku

13.01.2018

W Poznaniu wręczono Nagrodę Kapuścińskiego

Leonard Szymański. Fot. PAP/J. Kaczmarczyk Leonard Szymański. Fot. PAP/J. Kaczmarczyk

Działacz Solidarności, poseł na Sejm Leonard Szymański odebrał w sobotę w Poznaniu Nagrodę im. Ryszarda Kapuścińskiego za rok 2017. Wyróżnienie przyznawane jest "za czynienie dobra".

Nagroda Kapuścińskiego tradycyjnie wręczana jest podczas spotkania noworocznego, organizowanego przez marszałka województwa wielkopolskiego.

Jak podkreślił w sobotę marszałek wielkopolski Marek Woźniak, przyznane w tym roku wyróżnienie jest "hołdem dla ludzi, którzy w latach 80. XX wieku walczyli o wolną Polskę, a po 1989 roku - nie szczędząc sił - aktywnie ją budowali".

W uzasadnieniu przyznania nagrody podkreślono, że droga życiowa Leonarda Szymańskiego jest przykładem "tak bardzo kojarzonej z Wielkopolską pracy organicznej, która przynosi efekty jedynie w przypadku aktywności długotrwałej i konsekwentnej".

Laureat nagrody był działaczem Solidarności od 1980 roku. Budował struktury wolnych związków zawodowych w Wielkopolsce i pełnił w nich wiele funkcji kierowniczych. Zajmował się sprawami gospodarczymi i społecznymi, m.in. był wiceprzewodniczącym Społecznego Komitetu Obchodów Czerwca '56 w 1981 roku. W 1989 roku został posłem na Sejm z listy Komitetu Obywatelskiego.

"Nigdy nie zaprzestał działalności pomimo prześladowań i inwigilacji. Angażując się w sprawy społeczne i gospodarcze wspierał swą wiedzą i doświadczeniem wiele organizacji świeckich i kościelnych pomagających ludziom w trudnych sytuacjach życiowych" - powiedział Marek Woźniak w trakcie uroczystości.

Dodał, że laureat to dla wielu Wielkopolan "człowiek-instytucja, człowiek-legenda, przykład jak żyć odważnie i mądrze".

Leonard Szymański przyznał, że jest wdzięczny marszałkowi za podkreślenie, że jako laureat reprezentuje "tych ludzi, którzy kiedyś podjęli pewne działania".

Nagrodę wręczała także wdowa po pisarzu Alicja Kapuścińska.

Ideą Nagrody Kapuścińskiego jest uhonorowanie wybitnych postaci lub instytucji życia publicznego z kraju i z zagranicy za wychodzące poza codzienność działania na rzecz społeczeństwa, oraz promowanie ponadczasowych, nieprzemijających wartości. Wyróżnienie, po rekomendacji kapituły, przyznaje i wręcza marszałek podczas spotkania noworocznego.

Pomysł jej ustanowienia zrodził się po tym, gdy goszczący w 2006 roku w Poznaniu Ryszard Kapuściński stwierdził, że Wielkopolanom brakuje nagrody, która wyrastałaby ponad lokalne środowisko i honorowała wielkie postaci, niekoniecznie za zasługi dla regionu. Pomysł podchwycił marszałek województwa wielkopolskiego i w porozumieniu z rodziną Kapuścińskiego ustanowił wyróżnienie.

W 2007 roku jego pierwszą laureatką została zmarła pod koniec 2014 roku misjonarka i lekarka Wanda Błeńska. Wśród laureatów nagrody są także m.in. publicysta Stefan Bratkowski, oraz małżeństwo biznesmenów Solange i Krzysztof Olszewscy. Przed rokiem wyróżnienie odebrał prezes spółki Volkswagen Poznań Jens Ocksen.

Ryszard Kapuściński (1932 - 2007) w latach 1958-1972 był dziennikarzem i korespondentem Polskiej Agencji Prasowej. Był pisarzem, reporterem i podróżnikiem. Pisano o nim jako o mistrzu reportażu literackiego i najwybitniejszym pisarzu wśród reporterów. (PAP)

autor: Rafał Pogrzebny

rpo/ je/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL