I wojna światowa

07.11.2019

W Rosji zwolennicy partii komunistycznej obchodzą dawne święto rewolucji

W Rosji zwolennicy komunistów świętują w czwartek obchodzoną w ZSRR rocznicę przewrotu bolszewickiego z 1917 roku, wówczas nazywanego rewolucją październikową. Przez centrum Moskwy przeszedł pochód, którego uczestnicy nieśli portrety radzieckich przywódców.

W pochodzie organizowanym przez Komunistyczną Partię Federacji Rosyjskiej (KPRF) wzięli udział ludzie w różnym wieku. Do komunistów dołączyli aktywiści i sympatycy innych skrajnie lewicowych ruchów i organizacji społecznych, m.in. Frontu Lewicy i Związku Oficerów Radzieckich. Uczestnicy pochodu nieśli portrety przywódców ZSRR i radzieckich dowódców wojskowych, czerwone flagi dawnego państwa i sztandary partii komunistycznej. Rozbrzmiewały tradycyjne hasła: "Cała władza w ręce rad!" i "Dzieło Lenina będzie żyć wiecznie!".

Po przejściu pochodu przez centrum Moskwy, do Placu Rewolucji znajdującego się naprzeciw słynnego Teatru Bolszoj, rozpoczął się mityng pod stojącym na placu pomnikiem Karola Marksa.

CZYTAJ TAKŻE

W Petersburgu zwolennicy KPRF tradycyjnie zamierzają złożyć wieczorem kwiaty pod krążownikiem Aurora. Odrębny wiec przeprowadziła już petersburska organizacja rywalizującej z KPRF partii Komuniści Rosji. Kilkudziesięciu jej sympatyków demonstrowało na Placu Lenina przy Dworcu Fińskim.

Tuż przed kolejną rocznicą przewrotu bolszewików z 1917 roku, który dał początek istniejącemu przez ponad siedem dekad projektowi komunistycznego państwa w Rosji, lider KPRF Giennadij Ziuganow odrzucił możliwość pochowania ciała Włodzimierza Lenina. Jeden z deputowanych Dumy Państwowej (niższej izby parlamentu) Witalij Miłonow zaproponował Ziuganowowi rozpoczęcie prac nad projektem ustawy o uroczystym pochówku ciała przywódcy bolszewików. Miłonow zapewnił, że wielu zwolenników KPRF popiera tę ideę. Ziuganow jednak skrytykował tę inicjatywę oceniając ją jako obraźliwą.

Idea wyprowadzenia ciała Lenina z mauzoleum na Placu Czerwonym powraca niekiedy w Rosji w dyskusji publicznej, jednak władze nie wspierają tego rodzaju inicjatyw ze względu na ugruntowaną w starszym pokoleniu pozytywną ocenę "wodza rewolucji".

Przewrót bolszewicki rozpoczął się w Sankt Petersburgu 7 listopada 1917 roku, ale według obowiązującego wtedy w Rosji kalendarza juliańskiego był to 25 października – stąd nazwa rewolucji.

Z Moskwy Anna Wróbel (PAP)

awl/ kar/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL