Polacy na frontach II wojny światowej

30.05.2019

W Rzymie zmarł płk Eryk Jankowski – żołnierz gen. Andersa i uczestnik walk o Monte Cassino

Płk Eryk Jankowski podczas uhonorowania Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Medalem „Pro Patria” oraz Medalem „Obrońcy Ojczyzny 1939-1945”. Źródło:Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Płk Eryk Jankowski podczas uhonorowania Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Medalem „Pro Patria” oraz Medalem „Obrońcy Ojczyzny 1939-1945”. Źródło:Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych

Zmarł płk Eryk Jankowski - żołnierz 2. Korpusu Polskiego dowodzonego przez gen. Władysława Andersa i uczestnik walk o Monte Cassino i Piedimonte San Germano. Weteran na stałe mieszkał w Rzymie we Włoszech.

"Smutna wiadomość z Rzymu. Zmarł płk Eryk Jankowski, żołnierz 2 Korpusu, uczestnik walk o Monte Cassino, jeden z ostatnich kawalerów Orderu Wojennego Virtuti Militari" - poinformował w czwartek na Twitterze szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk.

W 2017 r. weterana odwiedziła oficjalna delegacja przedstawicieli polskich władz, która brała udział w obchodach 73. rocznicy bitwy o Monte Cassino. Szef Urzędu ds. Kombatantów wspólnie z wicemarszałkami Senatu Marią Koc i Sejmu Joachimem Brudzińskim oraz pełnomocnikiem szefa rządu ds. dialogu międzynarodowego, senator Anną Marią Anders uhonorowali Jankowskiego Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Medalem "Pro Patria" oraz Medalem "Obrońcy Ojczyzny 1939-1945".

"Wejście na górę nie było łatwe. Żeby dostać się na pozycje blisko klasztoru to trzeba było przejść 13 km pieszo. Przejść można było tylko wąskimi ścieżkami miedzy skałami, na szczęście na niektórych odcinkach między skałami Niemcy nas nie widzieli. Oni doskonale wiedzieli, gdzie są te przejścia i ciągle je ostrzeliwali (...). Nad głowami przelatywały kule. Tu pamiętam, że niektórzy chłopcy z mojego szwadronu nie wytrzymywali tego napięcia i wychodzili z tej dróżki, żeby schować się za skałą, i nie wiadomo, co się z nimi później stało" - wspominał weteran walkę o Monte Cassino w jednym z wywiadów.

Eryk Jankowski od 1942 r. służył w Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie. W marcu 1943 r. ukończył szkołę podchorążych rezerwy, służył jako dowódca plutonu w 3. szwadronie 12. Pułku Ułanów Podolskich. 1 kwietnia 1945 r. został mianowany na stopień podporucznika.

Uczestniczył w bitwie o Monte Cassino. Był dwukrotnie ranny: w bitwie o Monte Cassino i Piedimonte San Germano. Wcześniej był odznaczony m.in. Krzyżem Srebrnym Virtuti Militari, Krzyżem Walecznych, Krzyżem Monte Cassino.

Masyw Monte Cassino wraz ze znajdującym się na wzgórzu klasztorem benedyktynów było w czasie drugiej wojny światowej kluczową niemiecką pozycją obronną na tzw. linii Gustawa, mającą uniemożliwić aliantom zdobycie Rzymu. 18 maja 1944 r. po niezwykle zaciętych walkach zdobył je 2. Korpus Polski dowodzony przez gen. Władysława Andersa. W bitwie zginęło 923 polskich żołnierzy, 2931 zostało rannych, a 345 uznano za zaginionych.

Po zdobyciu Monte Cassino drogę na Rzym blokowało aliantom Piedimonte San Germano - silnie ufortyfikowane przez Niemców. Do zdobycia tego włoskiego miasteczka przez polskich żołnierzy doszło 25 maja 1944 r. (PAP)

nno/ itm/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL