Nasze wspomnienia są o stracie nie tyle militarnej, ile ludzkiej, bo każdy z krzyży na Monte Cassino to odrębny człowiek - powiedziała PAP Bożena Babiuch, wnuczka Franciszka Smolaka, strzelca z Monte Cassino, który poległ w boju 17 maja 1944 r.
O historii trzeba mówić jasno, żeby wyciągnąć z niej wnioski - powiedział w poniedziałek na Monte Cassino prezydent Karol Nawrocki. Podczas obchodów z okazji 82. rocznicy bitwy przypomniał, że była ona starciem niemieckiego zła z dobrem aliantów, którzy chcieli wolności i niepodległości dla narodów Europy.
Czuliśmy ogromną ulgę i wzruszenie. Aż mi zacisnęło gardło, co to było za przeżycie - tak moment zdobycia przez polskich żołnierzy wzgórza Monte Cassino opisywał w rozmowie z PAP 101-letni major Władysław Dąbrowski, weteran 2. Korpusu Polskiego.
Tuż przed rocznicą bitwy pod Monte Cassino w sieci pojawiło się zdjęcie, z którego wynika, że grób jednego z jej uczestników ma ulec likwidacji. Autorzy dezinformacji posłużyli się zdjęciem z 2017 roku, obecnie grób weterana jest pod opieka IPN, a nawet został odnowiony w 2022 roku.
Jeden z ostatnich weteranów 2. Korpusu Polskiego oraz rodziny żołnierzy, którzy w maju 1944 r. walczyli o Monte Cassino, wyruszą w sobotę na obchody 82. rocznicy bitwy organizowane od 17 do 20 maja we Włoszech. Bój o Monte Cassino podtrzymał ducha walki w Polsce - powiedział PAP szef UdSKiOR Lech Parell.
Odnalezione rodzinne zapiski kielczanina Stanisława Wrońskiego, żołnierza spod Tobruku i Monte Cassino, stały się podstawą nowej publikacji „Wspomnienia żołnierskie”. Historycy podkreślają, że autentyczność i wyjątkowy punkt widzenia żołnierza rezerwy, to gotowy scenariusz na film.
Tym, którzy "ducha oddali Bogu, ciało ziemi włoskiej, a serce Polsce", zdobywając 18 maja 1944 r. Monte Cassino, oddano w niedzielę hołd na polskiej nekropolii we Włoszech. Żołnierze gen. Władysława Andersa przeszli przez trzy kontynenty, aby walczyć o wolną Polskę; dziś my bierzemy udział w symbolicznej "sztafecie pokoleń", wiele od nas zależy - zaznaczył szef UdSKiOR.