Dziewięć koncertów muzyki poważnej, na których zostaną wykonane m.in. dzieła Beethovena, Chopina, Szpilmana czy Mozarta, znalazło się w programie Festiwalu Krzyżowa-Music, który w dniach 15-27 sierpnia odbędzie się w Krzyżowej oraz w innych miejscowościach Dolnego Śląska.
Większość festiwalowych koncertów odbędzie się w Krzyżowej w neobarokowym zespole pałacowym, który należał do rodziny von Moltke. Od początku lat 90. XX mieście się tam Fundacja "Krzyżowa" dla Porozumienia Europejskiego (organizator festiwalu). W czasie II wojny światowej pałac był miejscem tajnych spotkań niemieckiej antynazistowskiej grupy "Kręgu z Krzyżowej", założonej. m.in. przez właściciela - hrabiego Helmuta Jamesa von Moltke. W wyniku zdemaskowania organizacji po nieudanym zamachu na Hitlera w Wilczym Szańcu, jej członkowie wraz z właścicielem pałacu hrabią Moltke zostali straceni. W 1945 r. dotychczasowi mieszkańcy musieli opuścić swoje domy.
W tym roku festiwal odbędzie się po raz trzeci. Jak powiedział we wtorek podczas konferencji prasowej prezes Fundacji „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego Rafał Borkowski, festiwal organizowany w Krzyżowej wzoruje się na festiwalu z 50-letnią tradycją, który odbywa się w małej miejscowości Marlboro w USA.
„Historia tamtego festiwalu wiąże się z czasem kiedy z nazistowskich Niemiec wielu intelektualistów musiało uciekać z kraju (…), uchodźcy ci założyli w miejscowości Marlboro festiwal, na którym doświadczeni muzycy oraz studenci pracują razem. Taka sama idea przyświeca naszemu festiwalowi” - mówił Borkowski.
Dyrektor festiwalu Matthias von Huelsen podkreślił, że festiwal w Krzyżowej jest spotkaniem muzyków różnych pokoleń. „To spotkanie, na którym nie ma relacji uczeń – mistrz. Dalego artystów, którzy do nas przyjeżdżają określamy mianem seniorów i juniorów” - mówił dyrektor.
W ramach festiwal odbędzie się dziewięć koncertów. Oprócz Krzyżowej, muzycy wstąpią również w Synagodze pod Białym Bocianem we Wrocławiu, w Szczawnie-Zdroju, Świdnicy i na Zamku Książ. Podczas koncertów będzie można usłyszeć dzieła m.in. Wolfganga Amadeusza Mozarta, Ludwiga van Beethovena, Antoniego Dworzak, Fryderyka Chopina oraz Władysława Szpilmana.
W ramach Krzyżowa-Music odbędą się również wystawy i sympozja poświęcone takim tematom, jak „Muzycy na emigracji” oraz „Muzyka a ruch oporu”. Gościem jednego ze spotkań ma być Andrzej Szpilman, syn prześladowanego przez nazistów kompozytora i pianisty Władysława Szpilmana.
Festiwal odbędzie się w dniach 15-27 sierpnia. (PAP)
pdo/ agz/