Debata "Wokół polityki historycznej", w której swoje racje przedstawią historyk prof. Andrzej Friszke oraz red. Bronisław Wildstein z Kolegium IPN to jedno z wielu wydarzeń rozpoczynających się 28. Targów Książki Historycznej. Spotkanie zaplanowano na sobotę w Warszawie.
W debacie, o której poinformował w komunikacie PAP Instytut Pamięci Narodowej, udział weźmie również historyk dr hab. Filip Musiał, kierujący pracami Oddziału IPN w Krakowie. Spotkanie dotyczące polskiej polityki historycznej zaplanowano w sobotę w Sali Koncertowej Zamku Królewskiego w Warszawie.
"Niemal dla wszystkich, dla których muzą jest Klio, termin +polityka historyczna+ kojarzy się fatalnie. Wedle potocznych wyobrażeń jej obecność co najmniej ogranicza badawczą wolność, zmusza do utylitarnych poczynań, zmienia niezależnego członka cechu w realizatora propagandowych poczynań. A przecież – i to również jest oczywistość - polityka historyczna istnieje" - napisano w zawiadomieniu, zachęcając miłośników historii do przyjścia na dyskusję.
"Polityka historyczna sprowadza się, ujmując rzecz w największym uproszczeniu, do jednolitej, spójnej narracji, obejmującej najrozmaitsze historyczne wątki zarówno z historii odleglejszej, jak i tej najbliższej, ukazującej punkt widzenia zgodny z interesem danego państwa" - oceniono.
"Można, a nawet trzeba toczyć spory o jej kształt. O dobór argumentów. Dbać, by przekaz nie był sprzeczny z ustaleniami uznanymi za bezsporne w naukowym dyskursie. Dzieje Polski, liczące przecież tysiąc lat z okładem, zostały zapisane kartami tragicznymi i wzniosłymi, przykładami bohaterstwa, ale i tchórzostwa, czynami chwalebnymi, ale też budzącymi po dziś dzień odruch sprzeciwu" - dodano.
"Otwartym pozostaje pytanie, co z tego zamierzamy wyeksponować, na co zwrócić uwagę, również ku nauce i przestrodze" - głosi komunikat.
"Czy mamy budować poczucie uzasadnionej dumy z owej przeszłości, czy biczować się w poczuciu wstydu za obecność zjawisk, skądinąd w ostrzejszej formie występujących w innych krajach. Czy uznać, że immanentną cechą charakteryzującą polskość jest +gen wolności+, czy wmawiana nam, choćby w XIX stuleciu, niezdolność do państwowego bytu. W tym również odbija się i jest obecna polityka historyczna" - podsumowano.
Tegoroczna 28. Targi Książki Historycznej, na których publiczności zaprezentuje się ponad 200 wydawnictw, a także odbędzie się wiele innych dyskusji i spotkań autorskich, potrwają od czwartku do niedzieli. Po raz kolejny - podczas otwarcia festiwalu - wręczona zostanie także nagroda KLIO, która jest wyróżnieniem dla polskich autorów i wydawców zajmujących się literaturą historyczną za ich wkład w popularyzację historii i literatury w Polsce. (PAP)
nno/ pat/