Polska po 1989 roku

05.11.2019

W sobotę inscenizacja wjazdu gen. J. H. Dąbrowskiego i Józefa Wybickiego do Poznania

Inscenizację wjazdu gen. Jana Henryka Dąbrowskiego i Józefa Wybickiego do Poznania zobaczą w sobotnie południe poznaniacy. 213 lat temu przyjazd twórcy Legionów Polskich i autora późniejszego hymnu narodowego zapoczątkował zwycięskie powstanie w Wielkopolsce.

Wydarzenia sprzed 213 lat były wstępem do pierwszego z zakończonych sukcesem powstań narodowych. 3 listopada 1806 roku do opuszczonego przez pruski garnizon miasta wkroczył pierwszy oddział wojsk napoleońskich. Przyjazd gen. Dąbrowskiego i Józefa Wybickiego trzy dni później przerodził się w wielką manifestację patriotyczną. Zakończone sukcesem zbrojne wystąpienie ludności polskiej przeciw pruskiemu zaborcy przyczyniło się do utworzenia Księstwa Warszawskiego. Polski ruch zbrojny objął Wielkopolskę, a następnie ziemię sieradzką, Kujawy, Mazowsze i Pomorze. Powstańcy zajęli także twierdzę jasnogórską.

Wydarzenia upamiętniające tę historię rozpoczną się w Poznaniu już w czwartek. Wówczas w siedzibie Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk prof. Witold Molik wygłosi wykład poświęcony „Kształtowaniu się legendy gen. Jana Henryka Dąbrowskiego”. Prelekcji towarzyszyć będzie także wystawa druków związanych z Dąbrowskim i Wybickim.

Główne wydarzenia przypominające twórcę Legionów Polskich i autora późniejszego hymnu narodowego odbędą się w sobotę. W południe rozpocznie się inscenizacja przyjazdu wjazdu gen. Jana Henryka Dąbrowskiego i Józefa Wybickiego do Poznania. Wydarzenia sprzed 213 lat przypomni grupa poznańskich artystów. Reżyserem inscenizacji będzie aktor i reżyser, absolwent PWST im. Solskiego w Krakowie Janusz Stolarski. Muzykę do widowiska stworzył śpiewak, tancerz, aktor, twórca muzyki dla teatru i filmu, założyciel Domu Tańca w Poznaniu i Szczecinie Jacek Hałas. Na instrumentach perkusyjnych będzie mu towarzyszył Jakub Szwarc. Natomiast scenografię do inscenizacji stworzyła Ewa Tetlak.

Jak tłumaczył we wtorek na konferencji prasowej dyrektor Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości Tomasz Łęcki, „pokazujemy Polsce, ale także gościom, którzy odwiedzają Poznań, że poniekąd jesteśmy +specjalistami+ od zwycięskich insurekcji”.

„Chcemy jednak to zwycięstwo pokazywać w sposób niestandardowy. Dlatego też zaczynamy bardzo poważnie - od wykładu prof. Witolda Molika o tamtych czasach i różnych porównaniach, ale odbędzie się także gra miejska, inscenizacja, a następnie pokaz umiejętności kawaleryjskich przygotowany przez Reprezentacyjny Oddział Ułanów Miasta Poznania w barwach 15 Pułku Ułanów Poznańskich” – dodał.

Inscenizację i pokaz ułanów na Starym Rynku poprzedzi złożenie kwiatów na grobie Józefa Wybickiego i przy urnie z sercem gen. Dąbrowskiego w krypcie kościoła św. Wojciecha. W siedzibie Muzeum Powstania Wielkopolskiego będzie można zobaczyć także obraz Jana Gładysza „Wjazd gen. Jana Henryka Dąbrowskiego do Poznania w 1807 r.” przedstawiający kolejne przybycie gen. Dąbrowskiego do stolicy Wielkopolski - już jako bohatera zwycięskiego powstania.

Gen. Jan Henryk Dąbrowski i Józef Wybicki przybyli do Poznania na polecenie Napoleona. Obaj cieszyli się w Wielkopolsce dużym uznaniem od czasów związanego z insurekcją kościuszkowską powstania wielkopolskiego z 1794 r. W przedstawionej po ich przyjeździe proklamacji Napoleon obiecał Polakom wskrzeszenie państwa, jeśli Polacy „wykażą, że na niepodległość sobie zasłużyli”.

Dąbrowski rozpoczął w Poznaniu tworzenie polskiej armii, która w niedługim czasie liczyła ok. 20 tys. żołnierzy. Wybicki zaczął budowę zrębów polskiej administracji.

27 listopada 1806 r. do Poznania przybył Napoleon, który przez blisko trzy tygodnie to z tego miasta wydawał rozkazy. 11 grudnia w sali redutowej Hotelu Saskiego podpisano pokój między Francją a Saksonią. Kilka dni później cesarz wyruszył do Warszawy. W czerwcu następnego roku, na mocy traktatu w Tylży, postało Księstwo Warszawskie, którego częścią stała się Wielkopolska.

Głównym organizatorem obchodów rocznicowych jest Wielkopolskie Muzeum Niepodległości, zaś partnerem – Polskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk. Przedsięwzięcie zostało dofinansowane ze środków Miasta Poznania, oraz ze środków programu Wieloletniego „Niepodległa” na lata 2017-22 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa” Obchody. (PAP)

autor: Anna Jowsa

ajw/
 

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL