Pogrzeb zmarłego przed kilku dniami działacza opozycji w czasach PRL Emila Morgiewicza odbędzie się w sobotę - poinformował PAP b. minister sprawiedliwości i prokurator generalny Andrzej Czuma. Pogrzeb odbędzie się z asystą wojska.
Jak powiedział Czuma, uroczystości odbędą się w najbliższą sobotę w Mrągowie. MON zapowiedziało pełna asystę wojskową z udziałem kompanii honorowej.
"Zmarł nasz przyjaciel i kolega, bardzo zasłużony człowiek. Był współtwórcą ruchu niepodległościowego lat 1965-1970, siedział za to w więzieniu cztery lata" - powiedział Czuma. "W 1975 r., tuż po wyjściu z więzienia, napisał raport o stanie więziennictwa do marszałka Sejmu (PRL - PAP) Stanisława Gucwy. Gucwa oczywiście nie odpowiadał, ale zamknęli Emila na jakiś czas i postawili mu zarzut znieważenia władzy ludowej" - wspominał Czuma.
Urodzony w 1940 r. Morgiewicz studiował prawo i dziennikarstwo. Na studiach poznał Czumę i przystąpił do tworzonej przez niego tajnej organizacji Ruch. Razem z Czumą i Stefanem Niesiołowskim napisali deklarację programową, w której postulowali niepodległość.
Tak jak inni działacze Ruchu, Morgiewicz został aresztowany w 1970 r. Skazany na cztery lata więzienia odsiedział wyrok w całości. Po wyjściu na wolność napisał krytyczny raport o polskim więziennictwie, który wysłał do Amnesty International; stał się jednym z pierwszych członków AI w bloku wschodnim.
W 1976 roku wstąpił do KOR, a w 1977 r. przystąpił do Ruchu Obrony Praw Człowieka i Obywatela. Po sierpniu 1980 r. działał w kierowanym przez Antoniego Macierewicza Ośrodku Badań Społecznych.
Internowany 13 grudnia, został ze względów zdrowotnych zwolniony w czerwcu 1982 r. Wyjechał do RFN, gdzie organizował przerzut sprzętu poligraficznego i wydawnictw do Polski; współpracował też z Radiem Wolna Europa. Do Polski wrócił w 1990 r.
Należał do władz Stowarzyszenia Wolnego Słowa.
Zmarł w niedzielę 29 października.(PAP)
autorzy: Jakub Borowski, Tomasz Grodecki, Nina Tuziak
brw/ tgo/ tnt/ amac/