2011-05-20 (PAP) - Prezydent Bronisław Komorowski w sobotę odwiedzi Górę św. Anny na Opolszczyźnie. Weźmie tam udział w uroczystościach z okazji 90. rocznicy wybuchu III powstania śląskiego. Obchody organizują wspólnie marszałkowie województw opolskiego i śląskiego. W programie wizyty jest otwarcie nowej wystawy "Na granicy Górnego Śląska” w Muzeum Czynu Powstańczego, koncelebrowana przez biskupów opolskiego i śląskiego msza św. w Bazylice Świętej Anny, apel pamięci i złożenie kwiatów pod Pomnikiem Czynu Powstańczego.
Podczas obchodów zaplanowano przemarsz z bazyliki pod pomnik. Wezmą w nim udział osoby w strojach z epoki wcielające się w role powstańców śląskich, wojsk niemieckich, i regimentów wojsk rozjemczych. W kondukcie pojedzie też automobil z aktorami ucharakteryzowanymi na członków Międzysojuszniczej Komisji Rządzącej i Plebiscytowej na Górnym Śląsku.
Po uroczystościach i złożeniu kwiatów pod pomnikiem zaplanowano część artystyczną z udziałem chóru Filharmonii Śląskiej, koncert pieśni powstańczych w wykonaniu zespołu pieśni i tańca Śląsk, występy orkiestr dętych i zespołów folklorystycznych z Opolszczyzny i woj. śląskiego.
III powstanie śląskie było reakcją na niekorzystny dla Polski wynik plebiscytu. Za przynależnością do Polski głosowała mniejszość - 40,3 proc. ludności. W głosowaniu brały udział również osoby, które wyemigrowały ze Śląska - 182 tys. z Niemiec i 10 tys. z Polski.
W reakcji na werdykt interpretującej wyniki Międzysojuszniczej Komisji Plebiscytowej (Polska miała otrzymać tylko powiaty pszczyński i rybnicki) Ślązacy chwycili za broń. Walki - w tym w okolicach Góry św. Anny - trwały dwa miesiące. W ich trakcie powstańcy opanowali prawie cały obszar plebiscytowy.
Ostatecznie Rada Ambasadorów zdecydowała o korzystniejszym dla Polski podziale Śląska. Z terenu objętego plebiscytem do Polski przyłączono 29 proc. obszaru i 46 proc. ludności - Katowice, Świętochłowice, Królewską Hutę (obecny Chorzów), Rybnik, Lubliniec, Tarnowskie Góry i Pszczynę.
Taki podział Śląska był korzystny dla Polski pod względem gospodarczym - na przyłączonym terenie znajdowały się 53 kopalnie z 67 istniejących, 22 z 37 wielkich pieców oraz 9 z 14 stalowni.
Góra św. Anny była w trakcie trzeciego powstania śląskiego areną ciężkich walk powstańców i wojsk niemieckich. (PAP)
jsz/ bk/ jra/