II wojna światowa

15.09.2019

W Sosnowcu odsłonięto tablicę upamiętniającą pracowników więziennictwa

Tablicę upamiętniającą b. funkcjonariuszy, pracowników i kapelanów więziennych z Górnego Śląska i z Zagłębia Dąbrowskiego - ofiary represji i zbrodni sowieckich, niemieckich i okresu stalinowskiego - odsłonięto w niedzielę przy bazylice katedralnej pw. Wniebowzięcia NMP w Sosnowcu.

Uroczystość zorganizowano z okazji obchodzonego w tym roku jubileuszu stulecia więziennictwa w niepodległej Polsce.

„W hołdzie funkcjonariuszom, kapelanom i pracownikom Straży Więziennej, pełniącym służbę na Górnym Śląsku i w Zagłębiu Dąbrowskim, poległym w walkach z niemieckim i sowieckim najeźdźcą, zamordowanym w niemieckich obozach i sowieckich łagrach, w tym – ofiarom zbrodni katyńskiej, zgładzonym przez NKWD w Katyniu, Kalininie, Charkowie, Kijowie i Mińsku wiosną 1940 roku oraz innym ofiarom komunistycznych represji okresu stalinowskiego, w setną rocznicę powołania więziennictwa w II Rzeczypospolitej Polskiej” – napisano na tablicy.

Odsłonili ją nadzorujący więziennictwo wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik, prokurator krajowy Bogdan Święczkowski, dyrektor generalny Służby Więziennej gen. Jacek Kitliński oraz dyrektor okręgowy w Katowicach płk Andrzej Baliński.

Jak mówił gen. Kitliński, współczesna Służba Więzienna jest sukcesorką tradycji przedwojennej Straży Więziennej. „Dlatego z należnym poprzednim pokoleniom szacunkiem przechowuje i czci pamięć o minionych latach i swoich poprzednikach” – wskazał. Wiceminister Wójcik ocenił, że „dzięki przedwojennym funkcjonariuszom Straży Więziennej dzisiaj możemy żyć w państwie suwerennym, niepodległym i wolnym”.

Szczególnym gościem uroczystości była prezes Stowarzyszenia Rodzina Katyńska w Tarnowskich Górach Krystyna Zatoń. Jej ojca, funkcjonariusza Straży Więziennej z Tarnowskich Gór, zamordowano w Twerze. „My, synowie i córki jesteśmy z naszych ojców bardzo dumni, że nie wyparli się wiary, godła i nie zhańbili ojczyzny” – mówiła.

Uroczystość poprzedziła msza św. pod przewodnictwem biskupa sosnowieckiego Grzegorza Kaszaka. Pod właśnie odsłoniętą tablicą odbył się uroczysty apel pamięci i została oddana salwa honorowa. Na zakończenie zorganizowano defiladę Kompanii Reprezentacyjnej Służby Więziennej ze sztandarem Centralnego Zarządu Służby Więziennej.

Poza przedstawicielami Służby Więziennej i innych służb mundurowych, w uroczystościach brali udział m.in. przedstawiciele resortu sprawiedliwości, władz wojewódzkich, samorządowych i wymiaru sprawiedliwości.

Jak przypomniała rzeczniczka dyrektora okręgowego Służby Więziennej w Katowicach mjr Justyna Siedlecka, Służba Więzienna od kilkunastu lat oddaje hołd i upamiętnia byłych funkcjonariuszy, pracowników i kapelanów szczególnie zasłużonych dla polskiego więziennictwa – ofiar represji i zbrodni sowieckich, niemieckich i okresu stalinowskiego.

W ubiegłym roku na placu katedralnym w Sosnowcu odsłonięto pomnik poświęcony „Funkcjonariuszom służb mundurowych, urzędnikom państwowym i samorządowym, którzy poświęcili swoje życie w służbie Bogu, niepodległej ojczyźnie i społeczeństwu”. „W środowisku duszpasterskim i w więziennictwie zrodziła się inicjatywa odsłonięcia przy pomniku tablicy pamiątkowej poświęconej więziennikom i kapelanom więziennym Górnego Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego” – wskazała Siedlecka.

Dotąd w regionie jedynie na murach aresztów śledczych w Tarnowskich Górach i Mysłowicach znajdowały się tablice upamiętniające służących w tych jednostkach strażników więziennych, zamordowanych w 1940 r. (PAP)

autor: Krzysztof Konopka

kon/ wj/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL