Uroczyste spotkanie w Pałacu Prezydenckim oraz zmiana posterunku honorowego przed Grobem Nieznanego Żołnierza - to elementy obchodów 15. rocznicy wstąpienia Polski do NATO. Uroczystości miało być więcej, część przedsięwzięć została jednak odwołana.
W środę o godz. 13 w Pałacu Prezydenckim odbędzie się uroczyste spotkanie z okazji rocznicy. Weźmie w nim udział prezydent Bronisław Komorowski oraz akredytowani w Polsce ambasadorowie państw członkowskich Sojuszu Północnoatlantyckiego i ambasador Ukrainy.
Do Pałacu Prezydenckiego zaproszono członków Rady Bezpieczeństwa Narodowego, byłych prezydentów i premierów, marszałków Sejmu i Senatu, szefów MSZ i MON, byłych szefów BBN, obecnych przewodniczący parlamentarnych komisji spraw zagranicznych i obrony narodowej, obecnego i byłych szefów Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, a także dowódców generalnego i operacyjnego. Organizatorem spotkania jest BBN.
Natomiast wieczorem odbędzie się uroczystość na pl. Piłsudskiego połączona z odprawą wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Rozpocznie się o godz. 19, czyli o tej samej porze, gdy ówczesny szef MSZ Bronisław Geremek złożył 15 lat temu dokumenty ratyfikacyjne Paktu Północnoatlantyckiego. Na pl. Piłsudskiego przewidziano wystąpienie prezydenta. Będzie też salut armatni, prezentacja okolicznościowego filmu, pokaz musztry paradnej i żołnierski poczęstunek. Nie będzie natomiast pokazu sztucznych ogni, choć początkowo był on zaplanowany.
W czwartek sejmowa komisja obrony na uroczystym wyjazdowym posiedzeniu w Akademii Obrony Narodowej omówi doświadczenia płynące z dotychczasowego udziału Polski w NATO oraz przedyskutuje przyszłe wyzwania związane z członkostwem w sojuszu.
Od poniedziałku do środy fasadę Pałacu Prezydenckiego po zmroku oświetla okolicznościowa iluminacja - na zmieniającym się tle wyświetlane jest logo NATO oraz logo obchodów 25-lecia wolności. We wtorek przed Pałacem otworzono też okolicznościową wystawę fotograficzną. Natomiast w niedzielę siedziba prezydenta będzie otwarta dla zwiedzających.
Wstępnie Kancelaria Prezydenta i MON przygotowywały bogatszy program rocznicowych obchodów. Wraz z rozwojem sytuacji na Ukrainie odwoływano jednak kolejne wydarzenia. "Ze względu na nieprzewidziane wcześniej okoliczności" prezydent odwołał oficjalny obiad, który miał odbyć się we wtorek, i międzynarodową konferencję "Wizja NATO po Afganistanie" w środę.
Nie odbył się też koncert w Teatrze Wielkim Operze Narodowej, który MON przygotowywał na poniedziałek. Nie będzie też planowanego na środę na pl. Piłsudskiego pokazu sprzętu wojskowego.
We wtorek, w przededniu rocznicy prezydent Bronisław Komorowski odwiedził bazę lotniczą w Łasku (Łódzkie). Natomiast w Senacie odbyła się konferencja "15 lat Polski w NATO". Przedstawiciele Kancelarii Prezydenta i BBN w Warszawie złożyli kwiaty na grobach i przed tablicami upamiętniającymi Geremka i innego orędownika obecności Polski w NATO Jana Nowaka-Jeziorańskiego. (PAP)
ral/ pz/ jra/