Ogłoszenie deklaracji w sprawie zbrodni wołyńskiej, spotkanie z prezydentem Bronisławem Komorowskim i uroczystości religijne - to główne punkty programu wizyty w Polsce zwierzchnika ukraińskiego Kościoła greckokatolickiego abp. Światosława Szewczuka.
Deklaracja związana z 70. rocznicą zbrodni wołyńskiej zostanie podpisana w piątek w sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski przez abp. Szewczuka w imieniu ukraińskiego Kościoła greckokatolickiego, abp. Józefa Michalika w imieniu Kościoła katolickiego w Polsce oraz abp. Mieczysława Mokrzyckiego w imieniu Kościoła katolickiego na Ukrainie.
"Sprawę chrześcijańskiego pojednania pomiędzy narodami w 1965 r. w prostych słowach wyrazili polscy biskupi w liście do biskupów niemieckich: +Przebaczamy, i prosimy o przebaczenie+. Nie posiadamy władzy nad przeszłością, a jest ona bardzo złożona. Dziś Ukraińcy i Polacy powinni być na tyle dojrzali, by mieć siłę patrzeć w przyszłość. Jestem przekonany, że Ukraińcy i Polacy – dwa bratnie narody europejskie – zostały powołane do tego, by razem budować wspólną europejską przyszłość" – taką wypowiedź abp. Szewczuka opublikowano w komunikacie zapowiadającym jego wizytę w Polsce.
W piątek po południu w warszawskiej cerkwi Zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Jozafata biskupa i męczennika abp Szewczuk odprawi nabożeństwo żałobne (panachidę) w intencji ofiar zbrodni wołyńskiej. W nabożeństwie wezmą udział: prezydent Bronisław Komorowski, marszałkowie Sejmu i Senatu: Ewa Kopacz i Bogdan Borusewicz, przewodniczący KEP abp Józefem Michalik, prymas Polski abp Józef Kowalczyk, metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.
Po nabożeństwie prezydent Komorowski przyjmie abp. Szewczuka w Belwederze. Na piątek zaplanowane są spotkania z marszałkami Sejmu i Senatu, abp. Michalikiem i kard. Nyczem.
Abp Szewczuk przybędzie do Polski w środę w godzinach popołudniowych i najpierw - w Przemyślu - spotka się z greckokatolickim metropolitą przemysko-warszawskim abp. Janem Martyniakiem. W czwartek uda się do Lublina, gdzie spotka się z metropolitą lubelskim abp. Stanisławem Budzikiem; po spotkaniu złoży wieniec pod pomnikiem Walk i Męczeństwa na Majdanku. Zapali też znicz przy obelisku ze słowami bł. Emiliana Kowacza, patrona duchowieństwa greckokatolickiego. Odwiedzi również archikatedrę lubelską, gdzie modlić się będzie przy grobie abp. Józefa Życińskiego. Następnie pojedzie do Warszawy.
W sobotę abp Szewczuk będzie w Górowie Iławeckim, gdzie rano spotka się z duchowieństwem i radami parafialnymi archidiecezji przemysko-warszawskiej. Po spotkaniu odprawi pontyfikalną liturgię z okazji 1025-lecia chrztu Rusi Kijowskiej, z udziałem zaproszonych gości, w tym nuncjusza apostolskiego w Polsce abp. Celestino Migliore. Wizytę w Polsce abp Szewczuk zakończy w niedzielę rano.
Zwierzchnikowi ukraińskiego Kościoła greckokatolickiego towarzyszyć będą: metropolita przemysko-warszawski abp Jan Martyniak, metropolita lwowski abp Ihor Woźniak, metropolita Iwano-Frankowski abp Wołodymyr Wijtyszyn, metropolita tarnopolsko-zborowski abp Wasyl Semeniuk.
Abp Światosław Szewczuk urodził się 5 maja 1970 w Stryju na ziemi lwowskiej w rodzinie zaangażowanej w życie religijne w czasach, gdy Kościół greckokatolicki w ówczesnym Związku Sowieckim był zdelegalizowany, a jego wyznawców usiłowano siłą włączyć do Kościoła prawosławnego. Ukończył studia filozoficzne na Uniwersytecie Salezjańskim w Buenos Aires, a po powrocie do kraju studiował teologię w greckokatolickim seminarium duchownym we Lwowie. Zdobył doktorat na Papieskim Uniwersytecie św. Tomasza z Akwinu w Rzymie.
Oprócz języka ukraińskiego, abp Szewczuk zna bardzo dobrze również angielski, hiszpański, włoski, polski i grecki oraz swobodnie czyta teksty łacińskie.
Ukraina nie jest krajem jednowyznaniowym, jednak zdecydowana większość osób deklarujących się jako wierzące, należy do Kościołów prawosławnych: Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej Patriarchatu Kijowskiego, Ukraińskiej Autokefalicznej Cerkwi Prawosławnej i Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej Patriarchatu Moskiewskiego.
Ukraiński Kościół greckokatolicki to największy liczebnie wschodni Kościół katolicki, a liczbę jego wiernych ocenia się na ponad pięć milionów, w tym ok. trzech milionów wiernych na Ukrainie. Mieszkają oni także m.in.: w Polsce, Europie Zachodniej, Kanadzie, Stanach Zjednoczonych, Argentynie, Brazylii, Australii i w szeregu innych krajach. Zgodnie z ustawodawstwem wschodnich Kościołów katolickich cały episkopat tworzy Synod tego Kościoła, któremu przewodniczy arcybiskup większy kijowsko-halicki. Obecnie liczy on prawie 40 członków, w tym dwóch w Polsce.(PAP)
pro/ skz/ pz/ mow/ woj/