Polacy na frontach II wojny światowej

22.03.2019 aktualizacja 23.03.2019

W USA zmarł płk Janusz Krzyżanowski

Płk Janusz Krzyżanowski, Źródło: Ministerstwo Obrony Narodowej Płk Janusz Krzyżanowski, Źródło: Ministerstwo Obrony Narodowej

W Stanach Zjednoczonych zmarł płk Janusz Krzyżanowski – więzień obozu w Starobielsku, żołnierz Armii Polskiej na Wschodzie i wieloletni prezes Stowarzyszenia Polskich Kombatantów w USA – poinformowały Wojskowe Biuro Historyczne i Ministerstwo Obrony Narodowej.

Płk Janusz Krzyżanowski zmarł w czwartek w Newark w USA.

"W USA zmarł dzisiaj płk Janusz Krzyżanowski (1921-2019) - więzień Starobielska, żołnierz Armii Polskiej na Wschodzie i Samodzielnej Brygady Spadochronowej, wieloletni prezes Stowarzyszenia Polskich Kombatantów w Ameryce, działacz Kongresu Polonii Amerykańskiej i Instytutu Piłsudskiego w Nowym Jorku. Cześć Jego pamięci!" - podało WBH w mediach społecznościowych. Informację tę następnie w piątek podało Ministerstwo Obrony Narodowej.

WBH przypomniało też na Facebooku fotografię płk. Krzyżanowskiego podczas warty przy trumnie płk. Ignacego Matuszewskiego i mjr. Henryka Floyar-Rajchmana, których szczątki w 2016 r. sprowadzono z USA do Polski. Oficerowie ci wsławili się ewakuacją polskiego złota do Francji w 1939 r.

Stowarzyszenie Polskich Kombatantów w Stanach Zjednoczonych, którym kierował płk Janusz Krzyżanowski, zrzeszało byłych żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie podczas II wojny światowej. W Instytucie Piłsudskiego w Ameryce płk Krzyżanowski pełnił funkcję w Radzie Dyrektorów Instytutu Piłsudskiego. (PAP)

nno/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL