Auschwitz

13.05.2018

W Warszawie uroczystości upamiętniające 117. rocznicę urodzin rtm. W. Pileckiego

Mszą św. w Bazylice Archikatedralnej św. Jana Chrzciciela w Warszawie rozpoczęły się w niedzielę uroczystości upamiętniające 117. rocznicę urodzin rtm. Witolda Pileckiego - oficera ZWZ-AK i dobrowolnego więźnia Auschwitz, który po wojnie został skazany przez władze komunistyczne na śmierć.

Po mszy ok. godz. 16 spod Bazyliki ruszy "Warszawski Marsz Rotmistrza Pileckiego". Jak poinformował PAP prezes Fundacji Służba Niepodległej Marcin Pasierbski marsz przejdzie spod świątyni przez Stare Miasto do Barbakanu, ul. Freta, Długą, przez pl. Krasińskich, Bonifraterską, obok Pomnika Poległym i Pomordowanym na Wschodzie, ul. Andersa i Mickiewicza na Żoliborz pod pomnik Rotmistrza Pileckiego.

Pod tablicą upamiętniającą rtm. Pileckiego przy al. Wojska Polskiego 40 ok. godz. 17. 30 odbędą się oficjalne uroczystości wraz ze złożeniem wieńców i okolicznościowymi przemówieniami z udziałem m.in. wicepremiera, ministra kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotra Glińskiego, który objął wydarzenie honorowym patronatem.

Fundacja Służba Niepodległej jest organizatorem wydarzenia we współpracy ze Stowarzyszeniami: KoLiber Warszawa, Młodzi dla Polski i Polska Jest Najważniejsza.

Witold Pilecki urodził się 13 maja 1901 r. w Ołońcu, został stracony 25 maja 1948 r. w Warszawie. Był oficerem Związku Walki Zbrojnej- Armii Krajowej, który w 1940 r. dobrowolnie poddał się aresztowaniu i wywózce do Auschwitz, aby zdobyć informacje o obozie. (PAP)

autor : Olga Łozińska

oloz/ par/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL