Polska po 1989 roku

14.02.2018

W. Waszczykowski: mam nadzieję, że uda się zaprosić premiera Netanjahu do Polski

Mam nadzieję, że uda się zaprosić premiera Izraela Benjamina Netanjahu do Polski - mówił były szef MSZ Witold Waszczykowski w radiu Wnet. Jego zdaniem dzięki takiej wizycie "udałoby się wiele kwestii rozwiązać, rozstrzygnąć, wyprostować".

Według Waszczykowskiego w związku z krytyką noweli ustawy o IPN przez stronę izraelską "być może zadziałały jakieś wewnętrzne dyskusje" w Izraelu. "Myślę, że nastąpił pewien taki kryzys komunikacyjny w pewnym momencie, związany - tak jak wspomniałem - też z pewnymi reakcjami wewnętrznymi na sytuację polityczną w Izraelu. Chciano to podnieść i być może ścigać się w kampanii wyborczej, kto jest większym obrońcą sprawy" - powiedział.

Jego zdaniem "działania zostały podjęte prawidłowo przez Polskę" i "sytuacja się uspokaja". "Mam nadzieję, że uda się zaprosić premiera Netanjahu do Polski, bo teraz jest czas, aby konsultacje międzyrządowe polsko-izraelskie odbyły się w Polsce" - dodał Waszczykowski.

"Oby doszło do takiej wizyty w Polsce, na pewno udałoby się wiele kwestii rozwiązać, rozstrzygnąć, wyprostować" - ocenił b. szef MSZ. Według niego trzeba wyciągnąć wnioski z lat państwowości Polski po transformacji i zacząć myśleć o "poważnej polityce historycznej". "Widać dzisiaj, że często te sprawy są zaniedbywane" - powiedział Waszczykowski.

W ubiegłym tygodniu prezydent Andrzej Duda podpisał nowelę ustawy o IPN i zapowiedział skierowanie jej w trybie kontroli następczej do Trybunału Konstytucyjnego. Nowelizacja wprowadza m.in. przepisy, zgodnie z którymi każdy, kto publicznie i wbrew faktom przypisuje polskiemu narodowi lub państwu polskiemu odpowiedzialność lub współodpowiedzialność za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką lub inne zbrodnie przeciwko ludzkości, pokojowi i zbrodnie wojenne, będzie podlegał karze grzywny lub pozbawienia wolności do lat trzech.

Nowela wywołała krytykę m.in. ze strony Izraela, USA i Ukrainy. Zgodnie z ustaleniami, które zapadły podczas rozmowy szefa polskiego rządu z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu, został powołany zespół ds. dialogu prawno-historycznego z Izraelem. Na czele zespołu stanął wiceszef MSZ Bartosz Cichocki.(PAP)

agzi/ mok/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL