Europa i świat 1918-1939

19.01.2018

W wieku 102 lat zmarła srebrna medalistka igrzysk w 1928 roku

W wieku 102 lat zmarła srebrna medalistka igrzysk olimpijskich w 1928 roku w Amsterdamie, Włoszka Carla Marangoni. Była ostatnią żyjącą uczestniczką tej olimpiady. Gimnastyczka stanęła na podium w wieloboju drużynowym kilka miesięcy przed swoimi 13 urodzinami.

Jak poinformował w piątek Włoski Komitet Olimpijski (CONI) pochodząca z Lombardii zawodniczka zmarła w swoim domu w Pawii w czwartek.

„Carla na zawsze pozostanie prawdziwym bohaterem włoskiego sportu i całego olimpizmu” – napisał CONI w oświadczeniu, podkreślając, że srebro ekipy gimnastyczek było zarazem pierwszym medalem olimpijskim zdobytym dla Włoch przez kobiety.

Marangoni, która była też najstarszą żyjącą medalistką olimpijską, nie wystartowała w kolejnych igrzyskach, jednak pozostała bardzo aktywna i nawet w podeszłym wieku poświęcała na ćwiczenia przynajmniej 15 minut dziennie.

“Muszę wstać z łóżka i wrócić do formy. Trzeba się wreszcie trochę porozciągać” – miała powiedzieć swojej siostrzenicy kilka dni przed śmiercią. (PAP)

bag/ co/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL