Walka o niepodległość 1914-1918

02.12.2017

W Wilnie gra miejska poświęcona Józefowi Piłsudskiemu

Józef Piłsudski. Fot. PAP/CAF/Reprodukcja Józef Piłsudski. Fot. PAP/CAF/Reprodukcja

"Jego ulice, jego kamienice" - pod takim tytułem w sobotę w Wilnie odbyła się gra miejska poświęcona 150. rocznicy urodzin marszałka Józefa Piłsudskiego przypadającej na 5 grudnia. Udział w grze, którą zorganizowała Wileńska Młodzież Patriotyczna, wzięło ok. 50 osób.

"Szukaliśmy sposobu oddania hołdu marszałkowi i postanowiliśmy zorganizować grę w celu popularyzacji wiedzy o obecności Józefa Piłsudskiego w Wilnie" - powiedziała PAP Magdalena Bartosewicz, prezes Wileńskiej Młodzieży Patriotycznej (WMP).

Trwająca ponad trzy godziny gra polegała na odnalezieniu kamienic, w których mieszkał bądź przebywał Piłsudski, a także osoby związane z nim, oraz odpowiadaniu na pytania dotyczące osoby marszałka, jego rodziny i okresu 20-lecia międzywojennego.

Zdecydowana większość mieszkających w Wilnie Polaków osobę Piłsudskiego kojarzy wyłącznie z wileńskim cmentarzem na Rossie, gdzie spoczywa jego serce. W Wilnie natomiast jest znacznie więcej miejsc związanych z marszałkiem, ale wiedza o tym jest znikoma. Miejsca te nie są oznakowane, gdyż Litwini ciągle kojarzą Piłsudskiego z zagrożeniem dla litewskości, z zabraniem Wilna Litwie w 1920 r.

Organizatorzy gry miejskiej "Jego ulice, jego kamienice" spędzili sporo czasu przy komputerze, zbierając informacje na temat obecności marszałka w Wilnie.

"Okazało się, że tych miejsc jest naprawdę dużo – mówi Bartosewicz. - Przygotowania do gry pozwoliły nam uświadomić sobie, jak bardzo marszałek był związany z Wilnem, że historia odrodzenia państwa polskiego rozgrywała się na naszych ulicach, w kamienicach, które mijamy każdego dnia".

Jak wskazuje Bartosewicz, sobotnia gra zapoczątkowała szersze działania wileńskiej młodzieży zrzeszonej w WMP skierowane na popularyzację informacji o obecności Józefa Piłsudskiego w Wilnie.

"Będą kolejne gry miejskie i będą też wycieczki dla zainteresowanych wileńskimi śladami Józefa Piłsudskiego" - powiedziała prezes WMP.

Józef Piłsudski urodził się 5 grudnia 1867 r. w Zułowie, leżącym 60 km na północ od Wilna. W 1874 r. dwór Piłsudskich spłonął i rodzina przeniosła się do Wilna. Życie i działalność marszałka były ściśle związane z Wilnem, które bardzo lubił. Na wileńskim cmentarzu na Rossie, w grobie matki marszałka spoczywa jego serce.

Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)

aki/ ndz/ malk/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL